Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-19T12:13:30+01:00
Jeśli chodzi o przywódców, to raczej ciężko jest ich znaleźć, nieprawdaż? Pisze w kolejności - nazwa grupy, zasięg, cele.


Brygady Męczenników Al-Aksa. Izrael. Zbrojne ramię al-Fatah, powstało po zaostrzeniu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Agresywne ugrupowanie palestyńskie dążące do utworzenia niepodległej Palestyny.

Al-Kaida. Międzynarodowy, siedziby w Afganistanie. Założona przez Osamę ben Ladena, wspiera ekstremistyczne ugrupowania islamskie na całym świecie.

ETA. Hiszpania, Francja. Separatystyczna organizacja walcząca o niepodległość kraju Basków.

Hamas. Autonomia Palestyńska. Polityczno-militarna, fundamentalistyczna organizacja palestyńska. Wspierany przez palestyńskich ekspatriantów, Iran i prywatnych ofiarodawców z Arabii Saudyjskiej.

Hezbollah. Liban. Szyicka organizacja polityczno-militarna.

Prawdziwa IRA. Północna Irlandia, Wielka Brytania. Wyłoniła się z Irlandzkiej Armii Republikańskiej, przeciwnicy procesu pokojowego. Przywódca Michael McKevitt. Odpowiada za atak bombowy w Omagh w 1998 (29 osób zginęło, 220 rannych).

Czerwone Brygady. Włochy. Głównym celem Czerwonych Brygad było rozbicie państwa włoskiego oraz stworzenie podstaw do rewolucji proletariatu. Do najbardziej znanych akcji Czerwonych Brygad zalicza się porwanie amerykańskiego oficera NATO, generała brygadiera J. Doziera (uwolnionego po 42 dniach); porwanie w marcu 1978 i zamordowanie w maju 1978 premiera Włoch Aldo Moro. Działania policji na przełomie lat 70. i 80. doprowadziły do rozbicia większości struktur Czerwonych Brygad.

RAF. RFN, Niemcy. RAF prowadziła działania przeciwko strukturze kapitalistycznego społeczeństwa (banki, urzędy państwowe, prawicowe wydawnictwa) oraz amerykańskiej obecności wojskowej na terenie Niemiec. W 1972 aresztowano przywódców. Aktywny terror RAF prowadziła do 1977. Po zjednoczeniu Niemiec działała nadal. Ostatnim zamachem organizacji było zastrzelenie 1991 dyrektora berlińskiego Urzędu Powierniczego D. Rohweddera. W 1998 uległa samorozwiązaniu.
3 4 3