Odpowiedzi

2010-03-19T14:33:37+01:00
GIŻYCKO
Miejscem startu jest dworzec PKP i z niego kierujemy się w stronę Wieży Ciśnień, która jest pierwszym miejscem zwiedzania. Została ona zbudowana w 1900 roku z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Na samej górze w kopule znajdował się zbiornik wodny który stanowił urządzenie wyrównawcze. Obecnie mieści się tu taras widokowy z przepiękną panoramą Jeziora Niegocin,całego Giżycka i okolic . Znajduje się tu także kawiarnia oraz mini muzeum gdzie można obejrzeć stare fotografie oraz dokumenty obrazujące życie dawnych mieszkańców.
Idąc w stronę mostu obrotowego mijamy na ulicy Warszawskiej tablicę z płaskorzeźbą poświęconą Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Przy placu grunwaldzkim stoi klasycystyczny Kościół Ewangelicki wzniesiony w XIX w, nad jego wejściem znajdują się ograny z 1881 roku o 1666 piszczałkach. W lecie odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.
Kolejnym punktem wycieczki będzie spacer po giżyckim molo.
Wracając z mola idąc wzdłuż kanału Łuczańskiego przechodzimy przez obrotowy most zwodzony. Został on zbudowany w 1889 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Most waży ponad 100 ton i jest obracany przez jedną osobę. Giżycki most jest jedyną taką konstrukcją w Polsce a drugą w Europie dlatego mieszkańcy są z niego dumni.
Tuż za mostem po lewej stronie widać zachowane skrzydło zamku krzyżackiego, niestety budynek jest zaniedbany i powoli popada w ruinę. Zamek został wzniesiony w 1340 roku i była to siedziba prokuratora zakonnego. Zamek dwa razu został spalony i odbudowywany, w XVI w nadano budowli dzisiejszy wygląd.
Kolejnym punktem wycieczki jest Twierdza Boyen. Została ona wybudowana w 1855 roku wśród drzew i zarośli. Stała ona na straży wschodniej granicy Prus. Po wojnie władze miasta przejęły ją . Obecnie znajduje się tu między innymi muzeum, dwa schroniska, siedziba Klubu Starych Motocykli, amfiteatr oraz liczne kluby młodzieżowe i turystyczne.
W tym miejscu kończymy wycieczkę.