Odpowiedzi

2010-03-22T13:23:54+01:00
Ciekawostka: zagrożeniem ale tycim mogą być papugoryby które żywaią się polipami korali a wydalają resztki w postaci piasku.

umierania rafy koralowej jest globalne ocieplenie klimatu, które pociąga za sobą wzrost temperatury wody w oceanach. Zjawisko tak zwanego "blaknięcia korali", spowodowane między innymi gwałtownymi zmianami temperatury wody, występowało zawsze, jednak miało charakter lokalny i odwracalny.

Zbyt wysoka temperatura wody uniemożliwia algom prowadzenie fotosyntezy, podczas której dwutlenek węgla wykorzystywany jest do produkcji węglowodanów. Skutkuje to gromadzeniem się w tkankach korali substancji trujących dla alg, oraz niedoborem substancji odżywczych, niezbędnych koralom do życia. Prowadzi to do usunięcia alg z tkanek polipów. Nie wiadomo do końca, czy to algi uciekają przed zabójczymi dla nich toksynami, czy też koralowce pozbywają się nieefektywnych żywicieli, w nadziei, że ich miejsce zajmą "zdrowe" algi. Jeśli prawdziwy jest ten drugi powód, to w pewnym sensie korale, pozbywając się alg, popełniają rozpaczliwe samobójstwo.

Spośród koralowców zasadniczy udział w tworzeniu raf koralowych mają korale madreporowe (lub rafotwórcze). Występują one głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Kolonie tych korali mogą być krzaczaste, mogą mieć kształt liści, kształt grzybów albo bochenków chleba i wielkości od kilkunastu do blisko dwu metrów. Pojedyncze polipy natomiast nie przekraczają kilku milimetrów, żywią się drobnym planktonem i martwymi zawiesinami organicznymi, chociaż niektóre łowią nawet narybek. Znaczną część wyżywienia otrzymują od symbiotycznych bruzdnic, żyjących wewnątrz komórek korala.

Ważnymi elementami tworzącymi rafę są wodorosty wapienne, które wyglądają jak czerwone kłębki waty. Produkują one wapień, który umacnia rafę.

P.S OSTATNIE ZDANIE WAŻNE!!!(NAJWAŻNIJSZE)
1 5 1