Napisz rozprawkę, w której ustosunkujesz się do wybranej przez siebie sentencji wykorzystując w argumentach przykłady z życia, literatury i historii.
Sentencje:
1."Dorośli są bardzo dziwni"
2."Zawsze trudniej jest sadzić siebie niż bliźniego"
3."Nie ma na świecie rzeczy doskonałych"
4."Mowa jest źródłem nieporozumień"
5."Autorytet opiera się przede wszystkim na rozsądku"
6."Świat łez jest taki tajemniczy"
7."Zawsze ulega się urokowi tajemnicy"

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T13:02:52+01:00
"Zawsze trudniej jest sadzić siebie niż bliźniego"

Każdy z nas z pewnością nie dostrzega wszystkich swoich wad. Trudno nam przyznać się do błędu a jeszcze trudniej przeprosić kogoś za głupotę którą zrobiliśmy. Często upieramy się przy swoim zdaniu chociaż jest ono niepoprawne. Obgadując koleżanki czy kolegów mówimy o nich źle a nie dostrzegamy swoich niedociągnięć.
Na pewno każdy z nas kogoś osądził. Powiedział, że osoba zrobiła coś źle, zachowała się nie tak jak należy. Łatwo nam osądzać innych ale z osądzaniem samych siebie jest problem. Nie widzimy swoich błędów, swojego zachowania. Możemy wielokrotnie powtarzać błąd i do puki ktoś nam nie zwróci uwagi będziemy go powtarzać. Nie jesteśmy samokrytyczni. Dlaczego tak się dzieje? Jesteśmy zadumani w sobie. Udajemy aby się nie skompromitować przed rodziną i znajomymi. Zawsze za czymś gonimy, śpieszymy się a może od czasu do czasu należy zatrzymać się i pomyśleć? Zastanowić się czy chcemy życie przejść czy zostawić po sobie jakiś ślad, coś czym będziemy mogli się pochwalić naszym wnuczkom. Czy nasze zachowanie pomaga nam w robieniu czegoś dobrego. Czy nikogo tym nie krzywdzimy. Osądzanie innych nam w tym nie pomoże. Nauczmy się patrzeć krytycznie na siebie.