Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-19T17:00:07+01:00
Chłopcy którzy wiosną 1939r zdawali maturę w warszawskim liceum Stefana Batorego tworzyli 32drużynę harcerzy nazywabną Bukami. Była to grupa bardzo zwarta,odznaczająca sie koleżeństwem, nieustającą aktywnością, wesołością. Wciąż organizowano wycieczki,wyprawy narciarskie,dyskutowano i planowano dalsze,już dorosłe życie. W czerwcu1939r Buki,wraz z Alkiem,Rudym i Zośką,wyruszyły na ostatnią wędrówkę po Beskidzie śląskim. Wrześniowa klęska była dla chłopców koszmarnym przeżyciem 6września wyruszyli z Warszawy na wschód maszerując bombardowymi drogami,przez kraj pogrążony w chaosie. Pod wsią Dębe Wielkie udzielili pomocy rannym ze zbombardowego pociągu. We Włodawie dowiedzieli sie o zajęciu przez ZSSR wschodnich terenów Polski.po bezsensownej włóczędze wrócili do Warszawy.
Buki jako jedna z 1grup młodzieży rozpoczęły walkę o okupantem. Szybko nawiązano kontakt z PLAN-em,demokratyczną organizacją młodzieży wydającą własne czasopismo,które chłopcy z Buków zaczeli powielac. Podjeto rozne akcje zwiazane z uliczna propaganda:umieszczano na niemieckich plakatach nalepki,zrywano hitlerowskie flagi i wieszano polskie,mury pokrywano tysiącami napisów i rysunków. Harcerze gazowali też kina,drogie restauracje dla NIEMCÓW,wybijali szyby w sprzyjających okupantom zakładach rzemieślniczych. Równocześnie pracowali zarobkowo,podjeli tez nauke w szkole budowy maszyn im Wawelberga. Po klęsce PLAN-u związali się z Wawrem, konspiracyjną orgnizacją Warszawy prowadzącą tzw mały sobotaż siłami harcerzy z Szarych Szeregów. Zośka został komendantem,Alek I Rudy tez mieli swoje oddziały. Najsłynniejszą akcją Wawra stało się zerwanie z pomnika Kopernika niemieckiej płyty zasłaniającej polki napis. Dokonał tego Alek. W końcu 1942r Zośka i jego koledzy zostali włączeni do grup Szturmowych,które należały do Sił Zbrojnych w Kraju. rOZPOCZĘŁY SIĘ SZKOLENIA MAJĄCE PRZYGOTOWAĆ MŁODYCH ludzi do prawdziwej dywersji,akcji z bronią w ręku. 1 z nich odbyła sie w sylwestrową noc 1942/43r. W okolicach Kraśnika wysadzili pociąg wiozący sprzęt wojskowy na wschodni front.W marcu 1943r Rudy został aresztowany.Przewieziono go do Pawiak,gdzie niezwłocznie rozpoczeto przesłuchanie.Później transportowano go na Szucha,do siedziby gastapo i bezlitośnie katowano,bito,torturowano próbując wymusić zeznania.Rudy milczał. Grupa Zośka postanowiła uwolnić przyjaciela.Więzienny samochód zaatakowano pod budynkiem Arsenału.Po strzelaninie oswobodzono skatowanego Rudego i ponad 20innych więźniów.Akcja odbiła się barzdo szerokim echem w całymkraju. W czasie akcji pod Arsenałemcieżko ranny został Alek.Mimo troskliwej opieki umarł.Tego samego dnia zmarł tez rudy-po straszliwych męczarniach będących mastępstwem gestapowskich tortur. W odwecie zastrzelono 2 gestapowców wsławionych okrutnym torturowaniem więźniów w tym i rudego. Zośka bardzo ciężko przeżył śmierć kolegów i podkomendnych. Wyjechał na wieś by odpocząć. Żołnierze Ziośki zostali odznaczeni,ceniło ich dowódctwo Kedywu. Polecono im uwolnić więźniów więzionych z obozu koncentacyjnego w Majdanku do OŚwiecimia. Akcję przeprowadzono na stacji Celestynów.Mimo silnej obrony nIEMCÓW,ZADANIE WYPEŁNIONO W CAŁOŚCI.nIE WSZYSTKIE AKCJE gRUP Szturmowych sZArych Szeregów były tak udane-nie powiodło im się np pod Czarnocinem.Któregoś dnia dostali rozkaz zniszczenia jednego z posterunków żandarmenii niemieckiej na połnocno wschodniejh granicy Generalnej Guberii.Atak rozpoczął sięod wybuchu granatu,1w stronębudynku pobiegł Zośka trafiony w pierś.TYlko on zginął w tej zwycięskij bitwie.Dołączył do Alka,Rudego Długiego Maćka


Bohaterowie:ALEK,RUDY, ZOŚKA
Wydarzenia opisane w Kamieniach na szaniec rozgrywają się w czasie okupacji hitlerowskiej, akcja obejmuje okres od czerwca 1939 r., do sierpnia 1943 r. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w okupowanej Warszawie.