Witam. Na czwartek potrzebuje charakterystykę Edypa. Dokładny temat pracy to: Wizerunki władców. Scharakteryzuj króla Edypa na podstawie przytoczonego fragmentu tragedii Sofoklesa.

Fragment mam ten na kartce, więc nie wiem jak tj. strona, ale jest to rozmowa Edypa z Kreonem, następnie wchodzi Tyrezjasz. Jest to mniej więcej początek książki. Zaczyna się od słów Edypa

'O biedne dzieci, ja wiem, czego chcecie,
wiem,że cierpicie..'
do:

Edyp
'Bogactwo, władza i sztuka, co sztukę
prześciga..'

Na lekcji wypisywaliśmy te ważniejsze rzeczy z tego fragmentu, więc ja to tu napiszę. Bo potem Pani oddamy wypracowanie razem z tą kartką, więc musi być w miarę prawdopodobne.

Edyp
-cierpiący za lud
-władca rozsądny, nie postępujący pochopnie
-gotów na największe poświęcenie dla swojego ludu
-nie mający tajemnic przed ludźmi
-rozumiejący problemy ludu, jednoczący się z nimi
-robiący wszystko, żeby ocalić swój lud
-żyjący w niewiedzy
-uważający się za człowieka mądrego
-dobry, pracowity, sprawiedliwy.

Przynajmniej większość, a najlepiej wszystko tego co napisałam powinno być w tym wypracowaniu. Aaa.! Najważniejsze. 200 słów. Wiadomo, kilka mniej, kilka więcej. Ale około tylu.

Z góry wielkie dzięki :**

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T18:00:38+01:00
Edyp- główny bohater tytułowy tragedii greckiej Sofoklesa pt. ,,Król Edyp”.
Jako młody chłopiec został zostawiony na pastwę losu w górach. Powodem tej strasznej decyzji rodziców była przepowiednia, która głosiła, że gdy Edyp dorośnie to zabije swego rodzonego ojca i ożeni się ze swoją matką.
Edypowi udaje się przeżyć i dorosnąć, nie mając pojęcia o swej klątwie.
Przepowiednia zaczyna się pomału sprawdzać. Edyp w drodze do Teb zabija swego ojca, nie mając pojęcia że to jest jego rodzony ojciec. Po pokonaniu okrutnego Sfinksa zostaje obwołany królem Teb i poślubia Jokastę, która jest jego matką.
Edyp jako władca był niezwykle uczciwy i sprawiedliwy, co świadczy o tym, że chciał złapać zabójcę Lajosa, bez względu na konsekwencję.
Najważniejszą rzeczą dla władcy było dobro poddanych, o czym świadczyła jego pomoc w walce z plagami.
Jako mąż Jokasty liczył się z jej zdaniem i był jej posłuszny. Gdy był zdenerwowany bardzo często zwalał swe winy na kogoś innego, np. w tedy gdy Tyrezjasz mówił mu że to on jest przyczyną wszelkich nieszczęść, wówczas król obwinił Kreona o spisek. Jako człowiek, był niezwykle zarozumiały i pyszny, sądził że uda mu się oszukać własne przeznaczenie. Porywczo i gwałtownie reaguje, gdy ktoś chce mu się przeciwstawić. Nie zastanawia się nad swoim postępowaniem, robi tylko to co uważa za słuszne, jest niezwykle posłuszny bogom. Jako ojciec bardzo troszczy się o swoje dzieci, i całą rodzinę. Podczas opuszczania Teb ukazuje swą miłość i nie pokuj związany z ich przyszłym losem. Bohater jest przyjazny i życzliwy wobec ludzi, chociaż czasami w stosunku do nich bywa podejrzliwy. Samobójstwo jego żony doprowadziło go do takiego żalu, poczucia winy i rozpaczy, że wydłubał sobie oczy. Odszedł z miasta, co było oznaką jego konsekwencji oraz sprawiedliwości za to iż, zabił swego ojca i ożenił się z własną rodzoną matką, wydając potomstwo.

Według mnie tragedia Edypa polega na tym, iż bez sensu jest walka człowieka z losem, ponieważ może to się skończyć karą. W przypadku Edypa, klątwa od której próbował lecz nie zdołał uciec przeszła na jego dzieci.
5 4 5