Wzorując się na tekście Władysława Kopalińskiego, napisz własną wypowiedż zatytułowaną " Człowiek współczesny " .
To ten tekst :

" Szczęśliwy człowiek renesansu "
Człowiek renesansowy. Określenie to oznacza w języku potocznym z grubsza takie cechy, jak bujność, żywotność, śmiałość intelektualną i obfitość talentów lub choćby zainteresowań w różńych dziedzinach sztruki i nauki, na podobieństwo ludzi okresu Odrodzenia, przede wszystkim włoskiego w XV i XVI wieku. [ ... ] Mówiąc o człowieku renesansu mamy na myśli całkie wyjątkow w historii typ ludzki tegp czasu. Cechy jego ogniskowały się * w dwóch zasadniczych punktach : śmiałości intelektualnej i moralnej. Umysł żywy, ostry, wszechstronny, gotów na przyjęcie wszelkich wrażeń i idei, czuły na piękno, spragniony sławy. Duch zuchwale indywidualistyczny, chcący rozwijać wszystkie swoje możliwości, dumny, gardzący pokorą chrześcijańską, słabością i nieśmiałością, rzucający wyzwanie konwencjom, moralności, papieżom, a nawet niekiedy Bogu. [ ... ] W sztuce nie był już rzemieślnikiem współpracującym z innymi anonimowo, jak w średniowieczu, ale był osobistością, artystą, podpisującym swe obrazy, a czasem nawet rzeźby, jak Michał Anioł, który wyrył swoje imię na [ posągu o nazwie - dopisek Redakcji ] Pieta z 1500 roku. Człowiek taki był uniwersalny, śmiały w zmysłach, zdecydowany w czynie. wymowny, biegły w sztuce, znający sie na literaturze i filozofii, równie swobodnie się czujący z kobietami w pałacu, jak z żołnierzami na biwaku.
[ ... ] Celem jego było pełne wyrażenie swojej osobowości. [...] Był jednak przy tym realistą i człowiekiem dobrze ułożonym.
[ ... ] Średniowiecze mówiło lub stwarzało pozory, ze mówi w życiu - nie . Renesans - całym sercem i duszą, z całej mocy wołał - tak !


Proszę o pomoc. :*

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-19T19:12:40+01:00
"Człowiek współczesy"
Człowiek współczesny powienien być odważny i dążyć do wsześniej wyznaczonego celu. Otwarty na nowych ludzi ,nowe wyzwania. Powienien posiadać dobre wykształcenie. Zawsze mieć swoje zdanie na różne tematy. Mieć pomysł na siebie, jakieś hobby.
(nie wiem czy dobrze, pani nie sprawdzała)
80 3 80