Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T16:36:39+01:00
W I poł. V w. p.n.e. były one zaledwie prowincjonalnym miastem o niskiej zabudowie (jednopiętrowe domy murowane i lepianki), poprzecinanym wąskimi uliczkami, w którym panowały fatalne warunki sanitarne: śmieci i nieczystości wyrzucano po prostu tuż za granice miasta. Na szczycie Akropolu, w miejscu zarezerwowanym na najświętsze budowle miejskie, wznosiły się jedynie poczerniałe ruiny dawnych świątyń, spalonych doszczętnie przez Persów w 480 r. p.n.e.

Wtedy nic nie zapowiadało nadchodzącej świetności, potęgi politycznej, prestiżu i osiągnięć sztuki. Kiedy jednak po zwycięstwach nad Persami pod Maratonem (490 r. p.n.e.) i Salaminą (480 r. p.n.e.) Ateńczykom na kilkadziesiąt lat przestali zagrażać wrogowie, miasto szybko wzbogaciło się na eksporcie oliwy oraz srebra z kopalni w Attyce. Największe korzyści przyniosła dominująca rola w Związku Morskim - sojuszu greckich państw-miast stworzonym dla wzajemnej ochrony przed Persami. Pod przewodnictwem Peryklesa Ateńczycy przenieśli z wyspy Delos do swego miasta skarbiec Związku, jak się wydaje dla zapewnienia mu większego bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe było wznoszenie monumentalnych budowli i promocja sztuki, a co najważniejsze, zaczęła się rozwijać demokracja, która narodziła się w VI w. p.n.e. wraz z reformami Solona przyznającego prawa polityczne nie tylko właścicielom ziemskim, ale i rolnikom oraz rzemieślnikom. Reformy polityczne gwałtownie przyspieszono za czasów Peryklesa. Dzięki skarbcowi Związku Morskiego można było wypłacać regularne pensje osobom piastującym stanowiska państwowe, więc mogli je obejmować również ludzie ubożsi. Konstytucja Peryklesa zakładała, że wszystkie decyzje polityczne podejmuje zgromadzenie ogólne dorosłych obywateli Aten (tylko mężczyzn - kworum wynosiło 6 tys. osób). Zgromadzenie obradujące na wolnym powietrzu - na agorze albo na wzgórzu Pnyks - wybierało spośród siebie 500-osobową radę, która zajmowała się bieżącymi sprawami administracyjnymi, oraz 10 strategów odpowiedzialnych za wojskowość. Perykles, jeden z najsłynniejszych i wpływowych strategów, był w tym systemie równie zależny od woli pozostałych obywateli, jak każdy inny mieszkaniec Aten. Gdyby wystarczająca liczba członków Zgromadzenia oddała swe głosy (zapisywane na skorupach naczyń - óstraka) przeciwko niemu, mógł w każdej chwili zostać pozbawiony obywatelstwa. Jak wiadomo z historii, do takiego wydarzenia nie doszło - Perykles umarł w blasku chwały i wielkiej popularności.
34 2 34
2009-10-27T16:40:27+01:00
Ateny były największym miastem grecji - mieszkało tam około 100 tysięcy mieszkanców.atenską polis otaczały mury.życie polityczne, towarzyskie i gospodarcze toczyły sie na aorze.na placu urzednicy rozdzielali najbiedniejszym zboże ,a rolnicy sprzedawali sery, oliwy , warzywa i owoce .
na placu handlowano też niewolnikami.akropol czyli storma wapienna góra , odbywały się tam najważniejsze uroczystości . ludzie wznosili tam wielkie swiątynie który później oddawali część .poprosze żeby moja wypowiedż dać jako najlepszą .
22 4 22
2009-10-27T16:48:24+01:00
Ateny były głównym ośrodkiem Attyki. Wokół wzgórz Akropolu tętniło życie polityczne Aten. Najpierw swoją siedzibę miał tam król, jednak później wzniesiono świątynię Ateny, patronki miasta. W V w p. n. e. miasto otoczono Długimi Murami, które wybudowano w obawie przed Persami.
Właśnie Ateny były jednym z najważniejszych greckich polis. W Atenach zapoczątkowano ustrój demokratyczny (gr. demos-kratos -> rządy ludu), do którego doprowadziły wprowadzone w V wieku p. n. e. reformy Solona, Klejstenesa oraz Peryklesa.
Największą władzę w Atenach miało Zgromadzenie Ludowe, złożone ze wszystkich mieszkańców Aten; istniała także Rada Pięciuset- sprawowała ona kontrolę nad wszystkimi urzędnikami, jak i opracowywała projekty nowych ustaw. Jako środek zapobiegawczy, przed nadużywaniem władzy, wprowadzono Sąd Skorupkowy, zwany również Ostracyzmem.
9 3 9