Odpowiedzi

2009-10-27T16:49:48+01:00
Odyseusz - król itaki, bohater odyseji homera
Kora-zona hadesa
Demeter-matka kory
Prometeusz-tytan ulepił człowieka z gilny
Syzyf-król koryntu
Parys-syn króla priama
Zeus-najwyższy z bogów
Helios-bóg słońca
Pandora otworzyła zakazaną puszkę
3 4 3
2009-10-27T16:59:27+01:00
Odyseusz- był bohaterem Odysei Homera. Legendarny król Itaki, syn herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei.Odys był mężem Penelopy.Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w Wojnie Trojańskiej.

Kora(Persefona)-w mitologii greckiej córka Demeter i Zeusa, bogini kiełkującego ziarna. Uprowadzona przez Hadesa, stałą się panią świata podziemnego zmarłych i zarazem żoną Hadesa.

Demeter-w mitologii greckiej bogini płodności, rolnictwa i urodzaju.Była ona matką Kory.Demeter była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa.

Prometeusz-w mitologii greckiej tytan, syn tytana Japetona, brat Atlasa i Epimeteusza, ojciec Deukaliona.

Syzyf-założyciel i król miasta Efyra (późniejszy Korynt), syn Eola; został on wtrącony do Tartaru, skąd uciekł podstępem. Wtedy został ukarany wieczną i bezużyteczną pracą. <Syzyf ma za zadanie wtoczyć na górę wielki głaz, który jednak przed wierzchołkiem zawsze wymyka mu się z rąk i stacza się na sam dół zbocza.>

Parys-według greckiej mitologii był synem króla Troi Priama, bratem Hektora, Deifoba i Kasandry, ukochanym królowej Sparty Heleny.

Zeus-najwyższy z bogów w mitologii greckiej. Syn Kronosa i Rei. Grecki bóg Nieba i Ziemi. Bóg pogody; władca błyskawic;.Władca wszystkich bogów i ludzi.

Helios-bóg i uosobienie Słońca w mitologii greckiej, syn Hyperiona i jego żony Thei oraz brat Eos i Selene.

Pandora-w mitologii greckiej to pierwsza kobieta na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł bogom ogień z Olimpu.

;]]3 5 3