Odpowiedzi

2010-03-20T11:53:23+01:00

Zgodnie z definicja , samobojstwo to – akt celowego, świadomego odebrania sobie życia.
Sytuacja, w której dochodzi do samobójstwa jest trudna do określenia, zazwyczaj składa się na to szereg czynników natury psychologicznej bądź społecznej. Sytuacja ta ma cechy pewnych syndromatycznych zachowań autodestrukcyjnych.
Natomiast jesli chodzi o naswietlenie tej sprawy z punktu wiedzienia Kosciola katolickiego ,to w katolicyzmie samobójstwo jest grzechem, przez wieki uznawanym za grzech śmiertelny — skazujący samobójcę na wieczne potępienie. W świetle współczesnej nauki Kościoła samobójcy mogą osiągnąć zbawienie, jeżeli samobójstwo jest wynikiem działania diabła, silnego stresu, poświęcenia, depresji lub innego zaburzenia czynności psychicznych. W takiej sytuacji może w ogóle nie dojść do popełnienia grzechu śmiertelnego (grzech śmiertelny to grzech, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą). Kościół uznaje, że życie ludzkie nie jest własnością człowieka i nie on, ale Bóg powinien decydować o jego zakończeniu: „Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób może dać im możliwość zbawiennego żalu. Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie.” (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejdzych czasach , coraz trudniej uporac nam sie ze swoimi problemami , coraz szybszym tempem zycia czy przymusowi podporzadkowania sie do grupy z ktora przebywamy. Pozoronie udajemy szczesliwych , jednak to co dzieje sie w naszej psychice wyglada calkiem inaczej.
Ja osobiscie uwazam , ze ludzie bardzo czesto , jesli nie popelniaja samobojstwa , to na pewno byly takie momenty w zyciu kazdego z nas , ze wydawalo nam sie ze nie ma juz wyjscia z jakiejs sytuacji , ze nie jestesmy w stanie sobie z czyms poradzic.Wlasnie taki natlok problemow , doprowadza nas do takich posuniec.
Trudno wiec odpowiedziec na pytanie postawione w temacie wypracowania ,,(tu wpisz tytul) , poniewaz dzis , samobojstwo to taki stan w ktorym my sami musimy uporac sie ze soba i sami dokonac wyboru.
samobójstwo wolność , dlatego że człowiek popełnia samobójstwo bo coś go trawi po śmierci nie musi myśleć o tych problemach. miłość to dar i choroba trudno ją znalśżć ale puzniej nie możemy się z niej wyplątać