Wypracowanie na temat: "porównaj Kordiana na podstawie jego monologu na Mount Blanc("Kordian" J.Słowacki") oraz Konrada z trzeciej części "Dziadów" na podstawie Wielkiej Improwizacji".
Potrzebne na poniedziałek. Dla najlepszej odpowiedzi będą dodatkowe punkty;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T12:43:51+01:00
Konrad z III części "Dziadów" to jednostka wybitna.
Chce samotnie wybawić Polskę spod jarzma zaborów ząda od Boga posiadania ludzkich dusz.uważa siebie za godnego do rozmowy z Bogiem. Bóg milczy. Konrad zaczyna uzywac bluznierczych słow.pełen pychy i dumy monolog Konrada jest źródłem tragizmu bohatera.ostatecznie ponosi klęskę.Bóg nagradza tylko tych którzy w sercu mają pokorę u Konrada jej miejsce zajęła pycha.
Kordian, w przeciwieństwie do Konrada, był człowiekiem psychicznie słabym.(widac to dobrze w scenie gdy popełnia samobójstwo).Podrózował po swiecie by znalezc cel zycia by zdeerzyc jego wyobrazenia o swiecie z otaczającą go rzeczywistoscią.na szczycie mount blanc zdaje sie dostac olsnienia. dostrzega polskę jako winkelrieda narodów i chce tym sposoben nadac sens swojemu zyciu.w kqtedrze sw jana chce namowic spiskowcow na carobójstwo ten czyn miał pomóc innym podbitym narodom europejskim wyzwolic sie z jarzma niewoli i zbudowac europę wolną i przestrzegająca prawa pozbawioną władzy okrutnego cara

tylko tyle wiem :) ale może ci się cos z tego przyda choc troszkę :*
6 3 6