Wymień sylwetki dowódców z powstania listopadowego i krótko o nich napisz( chodzi tu min. o Jana Skrzyneckiego Józefa Bema , Henryka Dembińskiego , JAna Krukowieckiego Józefa Sowińskiego Ignacego Prądzyńskiego. napisz o nich jacy oni byli dobrzy czy zli co zrobili dla powstania a w czym nas zawiedli .i dlaczego

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T15:40:17+01:00
^ gen. Jan Skrzynecki - jeden z naczelnych wodzów powstania listopadowego. Wstrzymywał działania zbrojne i dążył do porozumienia z Rosją. Poniósł klęskę w bitwie pod Ostrołęką (26 V 1831r.) Wycofał wojska polskie do Warszawy, co dało Rosjanom czas na ściągnięcie posiłków, skoncentrowanie wojsk i ponowne wtargnięcie do Królestwa Polskiego.
^ gen. Józef Bem - uratował wojska polskie przed całkowitą katastrofą podczas powstania listopadowego. Dobrze dowodził artylerią, która skutecznie osłaniała ich odwrót.
^ gen. Henryk Dembiński - podobnie jak Skrzynecki, zamiast walczyć z nieprzyjacielem zbliżającym się do Warszawy od zachodu, nakazał odwrót wojsk, mimo że dysponował jeszcze sporymi siłami.
^ gen. Jan Krukowiecki - miał opinię ''mocnego człowieka''. Odniósł sukces opanowania zamieszek w stolicy. Dzięki temu stał się prezesem rządu, niemal z dyktatorskim zakresem władzy. Niestety zajmował się bardziej intrygami politycznymi niż dowodzeniem przez co zyskał miano ''grabarza powstania''.
^ gen. Józef Sowiński - dowodził obroną Woli, która była kluczowym punktem oporu. Po dwudniowych walkach polskie linie obrony zostały zdobyte, a generał poniósł śmierć.
^ gen. Ignacy Prądzyński - wyróżnił się wśród generalicji polskiej opracowując bardzo dobre plany działań wojsk polskich.

Myślę że o to chodziło ;))
Bitte :D
1 4 1