1. kim były podane postacie
gaja,kronos,zeus,menalos,eris,hektor,hades,eol

2.Jakie zjawiska przyrodnicze tłumaczy mit o Demeter i Korze. Każde z nich krótko wyjaśnij. (zmienność pór roku, strumień Kyane, echo, powstanie narcyza).

3. Co było przyczyną wojny trojańskiej?

4. Wymień dwóch bogów, z którymi zetknął się Odys i wyjaśnij, jaki wpływ mieli na życie bohatera.

5. Wymień różnice istniejące między bogami a ludźmi.


2

Odpowiedzi

2010-03-20T12:50:27+01:00
1.
gaja-w mitologii greckiej Ziemia-Matka.
Kronos – syn Ziemi i Nieba - Gai i Uranosa, najmłodszy z Tytanów
Zeus -najwyższy z bogów w mitologii greckiej. Syn Kronosa i Rei. Grecki bóg Nieba i Ziemi. Bóg pogody; władca błyskawic.
menelaos-postać z mitologii greckiej. Syn Atreusza i Aerope. Młodszy brat Agamemnona i mąż Heleny - z którą miał córkę Hermionę.
eris-uskrzydlona bogini niezgody, chaosu i nieporządku; córka Nyks (Nocy).
Hektor -najdzielniejszy bohater trojański, ulubieniec Apollina, najstarszy syn Priama i Hekaby, brat Parysa, Deifoba i Kasandry, mąż Andromachy.
4 3 4
2010-03-20T13:42:20+01:00
1. Gaja - w mitologi greckiej Matka-Ziemia
Kronos - syn Gai i Uranosa, najmłodszy z tytanów. Jego żoną była jedna z tytanid - Rea. Z ich związku urodziło się sześcioro dzieci (Demeter, Hestia, Hera, Hades, Posejdon i Zeus), ale ponieważ przepowiedziano mu, że jedno z dzieci pozbawi go władzy połykał je zaraz po urodzeniu. Rei udało się uratować najmłodszego, Zeusa, podając Kronosowi kamień owinięty w pieluszki.
Zeus - najważniejszy bóg Greków, władca bogów iludzi. Jego znakiem rozpoznawczym był orzeł. Według wyobrażeń w ręku trzymał piorun.
Menelaos - postać z mitologii greckiej. Syn Atreusza i Aerope. Młodszy brat Agamemnona i mąż Heleny - z którą miał córkę Hermionę. Był królem Sparty oraz jednym z wodzów wyprawy Greków na Troję. Po zdobyciu miasta, odzyskawszy Helenę, wrócił z nią do Sparty.
Eris -w mitologii greckiej uskrzydlona bogini niezgody, chaosu i nieporządku; córka Nyks
Hektor - w mitologii greckiej to najdzielniejszy bohater trojański, ulubieniec Apollina, najstarszy syn Priama i Hekaby, brat Parysa.
Hades - był panem świata zmarłych. Tam po śmierci udawały się dusze ludzi. Tej podziemnej krainy strzegł trzygłowy pies Cerber.
2. Pory roku - gdy Kora wraca do matki, następuje wiosna i lato, a gdy nadchodzi czas powrotu do Hadesu, zbliża się jesień.
Strumień Kyane - Kyane jest to nimfa wodna w mitologii greckiej. Była przyjaciółką i towarzyszką zabaw Kory. Rzuciła się pod rydwan Hadesa, aby nie dopuścić do porwania córki Demeter. Nie udało jej się przeszkodzić Hadesowi i tak płakała, że z jej łez powstał strumień o nazwie Kyane.
Echo, w mitologii greckiej, nimfa górska, córka Eteru i Gai. Zataiła przed Herą miłostki Zeusa, za co Hera skazała Echo na powtarzanie jedynie ostatniego słowa rozmawiającej z nią osoby. Echo nie mogła się z nikim porozumieć.
Inna wersja mówi o jej nie odwzajemnionej miłości do Narcyza i rozpaczy powodującej, że z Echo pozostał jedynie głos.
3. Przyczyną wybuchu wojny trojańskiej było porwanie przez Parysa syna Priama i Hekabe pięknej Heleny, żony Menelaosa króla Sparty za co wypowiedziana została wojna.
5. Bogowie byli nieśmiertelni, znali swoje idee w przeciwieństwie do człowieka.
6 4 6