Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T14:50:49+01:00
Makbet jest postacią, która w czasie całej ksiązki bardzo się zmieniła. na początku utworu przed dokonianim morderstwa jest przykładem godnym naśladowania. Oddanym przyjacielem , lojalny wobec króla i bardzo posłuszny i wierny swojej żonie. Mam do czynienia z konfliktem wewnątrznym. Sercu pragnie rządzić, ale zdaje sobie jakie może ponieść konsekwencja. jadnak jego żona Lady Makbet która jest straszną manipulatorką i okrutną kobietą zmusza go do dokonania przedstępstwa, w ten sposób chce by on udowodnił swoje męstwo i nie był tchórzem. Makbet w koncu decyduje się zabić Duncana. POd koniec ksiązki już po całej zbronie i czasie panowania zrozumiał że zmarnował swoje życie, że jest teraz nic nieznaczącym człoweik, Porównuje swoje życie do przedstwanienia odegranego na scenie. Skończył swoją rolę i jest teraz już nikim. Został sam bez przyjacioł i żony, która zmarła na chorobę psychiczną.
Tragizm Makbeta polega na tym że musi dokanać wybór między moralnością a namiętności. Musi zdecydowac czy wybiera to dobre czy żle życie, mam do czynienia z problemem egzystencjalnym. jest on świadomy swoich czynów i wie co się za tym kryje. Jesli dokona zbrodni bedzie musął zabijac innych żeby nikt nie dowiedział się o tym okrucieństwie.
Makbeta można porównać do tragedii Sofoklesa ,, Król Edyp''
Edyp jest nieświdomy swoich czynów ponieważ kieruje nim przeznaczenie, a makbet jest świadomy swoich planów i sam o sobie decyduje. Musi wybierac miedzy dobrem a żlem, a edyp wybiera między dwoma równorzędnymi wartościami, obojętnie co wybierze skonczy sie katastrofą, edyp nie słusznie wyznacza sobie kare śmirci. A makbet słusznie zosatje zabity za swoje mordy na innych.
Podsumowują cale ksiązke , mogę stwierdzic ze makbet za wszelką cenę dorzął do swoich planów kosztem innych, bez wzgledu na ich uczucia i emocje, Robił wszytsko by dojść do celu.
6 3 6