Odpowiedzi

2010-03-20T15:39:30+01:00
CHARAKTERYSTYKA
Andrzej Radek był bohaterem drugoplanowym powieści ,,Syzyfowe prace,,. Pochodził z biednej chłopskiej rodziny. Jego rodzice nie przejmowali się jego losem.
Kiedy poznajemy chłopca jest on uczniem szkoły w Klerykowie.
Radek był przeciętnej urody. Ubrany był w w stare, podarte rzeczy. Miał szczere spojrzenie i ujmujący sposób życia.
Chłopiec był mądrym, wrażliwym i ciekawym świata dzieckiem, przez co, aby się mieć gdzie podziać dawał korepetycje dzieciom nauczyciela. Był bardzo uparty i stanowczy w swoich działaniach. Nie dał się rusyfikować rusyfikatorom rosyjskim. Andrzej był zdolnym i szybko pojętnym uczniem. Lubił jednak dokuczać i zaczepiać innych. Uwielbiał swojego nauczyciela Kawkę, który przed śmiercią powiedział mu, aby ten nie zaniedbywał nauki. Chłopiec starał się realizować jego wolę w trakcie roku szkolnego. Uczył się chętnie nie dlatego, że kazał mu nauczyciel, tylko dlatego, że był ciekawy świata i wiedział, że jeśli tego nie będzie tego robił nic w życiu nie osiągnie.
Andrzej Radek miał silny charakter. Jak sobie coś postanowił musiał dopiąć swego i zrealizować swój cel. Znał wartości wiedzy. Był odpowiedzialny. Musiał sam zarobić sobie na dach nad głową jedzenie picie. Był bardzo pracowity. Jego jedynym mankamentem było chłopskie pochodzenie. Nie wstydził się tego, jednak cierpiał, gdy inni wyśmiewali się z tego powodu. Był bardzo ambitny i dlatego wiedział, że nie ma reagować na docinki kolegów.
Radek miał głębokie poczucie własnej przynależności narodowej i społecznej. Zdawał sobie sprawę, że system szkolnictwa w zaborze rosyjskim służy nie tylko wpajaniu wiedzy, ale pozbawieniu poczucia polskości. On jednak pomimo przeciwieństw w pełni czuje się Polakiem, jest patriotą gotowym do walki.
Jego postać jest bardzo szlachetna. Jest szczery, otwarty, pracowity, uczciwy, taktowny i wrażliwy. Potrafi zrozumieć cierpienie innych. Pociesza Marcina, gdy jego ukochana wyjeżdża.
Moim zdaniem postać Andrzeja Radka w powieści ,, Syzyfowe prace,, jest wzorem do naśladowania.