Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T15:55:06+01:00
1. Trzustka produkuje insulinę i glukagon.
Te dwa hormony odpowiadają za utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi.
skutki nadczynności:
-insulina- niedobór cukru we krwi(hipoglikemia)
-glukagon-zwiększone stężenie cukru we krwi(hiperglikemia)
skutki niedoczynności:
-insulina- zwiększone stężenie cukru we krwi (hiperglikemia)
-glukagon-niedobór cukru we krwi(hipoglikemia)

Insulina obniża poziom cukru we krwi a glukagon działa przeciwnie od insuliny, pod jego wpływem stężenie glukozy we krwi wzrasta .

2. Adrenalina jest niekiedy określana jako hormon 3 x f (z ang. fright, fight and flight), czyli hormon strachu, walki i ucieczki. Adrenalina przekształca glikogen w glukozę, przez co podnosi poziom cukru we krwi, powoduje rozkład glikogenu mięśniowego do kwasu mlekowego, mobilizuje tłuszcz tkanki tłuszczowej przez aktywację lipaz, wywołuje skurcz naczyń tętniczych, z wyjątkiem naczyń wieńcowych serca, które rozszerza. Powoduje pobudzenie mięśnia sercowego, zwiększając rzut serca(wyrzucanie krwi z komór do tętnic). Wskutek zwężenia tętnic i zwiększenia rzutu serca podnosi skurczowe ciśnienie krwi.
14 4 14
2010-03-20T15:56:21+01:00
1. Omów schorzenie związane z zaburzeniami pracy trzustki.
Trzustka wytwarza takie hormony jak insulina i glukagon. Są one odpowiedzialne, za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Gdy trzustka zaczyna źle pracować może dość do cukrzycy. Gdy trzustka nie produkuje insuliny wówczas dochodzi do cukrzycy typu 1, a gdy dochodzi do zaburzenia działania i wydzielania insuliny wówczas mówimy o cukrzycy typu 2.

2.Wyjaśnij dlaczego adrenalinę nazywamy hormonem walki i ucieczki.
Insulinę nazywany hormonem walki i ucieczki, ponieważ ona odpowiada za podwyższenie ciśnienia krwi, szybsze bicie serca, szybszy oddech, wówczas bardziej ukrwiona stają się m.in. nogi, co mogło by pomóc właśnie w ucieczce, skąd wzięła się ta nazwa. Odpowiada ona również za poszerzenie źrenice dzięki czemu zwiększa się pole widzenia.

mam nadzieję, ze pomogłam ; )
12 4 12