Od niedawna zajmujesz sie nowym hobby.W liscie do znajomego z zagranicy:
*Podziekuj za ostatni list i poinformuj go o swoim nowym hobby,
*Napisz,w jakich okolicznosciach i kiedy zainteresowales sie nim,
*Podaj dwa powody,dla ktorych warto zajmowac sie owym hobby
*Wyraz nadzieje,ze odpisze na twoj list i przeslij pozdrowienia dla rodzicow znajomego

3

Odpowiedzi

2010-03-20T15:42:26+01:00
Dear Maat,
I thank for the last letter, recently I took an interest in the football. The friend took me to the court and his Dad which is a footballer came. I found his work interesting. They appealed to me, when he told about travels. From 2 months I am training! I am best! It is worthwhile practising the football, because I am watching my figure. Girls like footballers. I hope that you will write what at you. I am greeting you and your parents.

Paweł
3 1 3
2010-03-20T15:43:11+01:00
Hi, my friend.Thank you, that you found time to write to me, I found myself at this time, a new hobby, and I want you to be proud of him. Well, I found it while watching television, when few people were doing tricks on bicycles. I decided to try it. Now comes to me very well and trains every day, it is something that I love. This ability allows you to break out and show the girl in front of other people. Killing time. I think you also find something, waiting for a reply. Yours
1 2 1
2010-03-20T15:49:27+01:00
Droga Weroniko !
Na samym początku mojego listu dziękuję Ci za odpowiedź w poprzedni liście. Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzić o mim nowym hobby, którym jest zasuszanie kwiatów różnych gatunków.
Niedawno jak wiesz rozpoczeła się wiosna więc postanowiłam jak zawsze pójść do lasu na spacer . Tam znalazłam piękne okazy kwiatów. Postanowiłam je zasuszyć i zrobić kompozycję na ścinę.
Można robić z nimi piękne rzeczy czy coś przeozdobić.
Mam nadzieję, że odpiszesz mi co o tym sądzisz.
Przesyłam gorące pozdrowienia.
Kaja

Dear Weronika!
At the very beginning of my letter I thank you for your answer in the previous list. Today I would like you to mime tell new hobby, which is to dry out flowers of different species.
As you know has recently begun to spring so I decided as usual to go to the woods for a walk. There I found beautiful specimens of flowers. I decided to do it dryed composition and shear.
You can do beautiful things with them or something adorn.
I hope you wilt answer me what you think.
I send warm greetings.

Kaja
3 2 3