Odpowiedzi

2010-03-20T17:15:29+01:00
1.Tworzenie moczu odbywa sie w nefronie!!

2. Rozpoczyna sie od procesu filtracji zachodzacego w torebce Bowmana. Torebka przystosowana jest do tego procesu, ponieważ ma odpowiednia budowe:
-ścianki torebki- zbudowane sa z wyspecjalizowanych komorek nablonka z licznymi przestrzeniami oslonietymi.

3. Wewnatrz torebki znajduje sie klebuszek nerkowy ( tworzą go tetniczki doprowadzajace, naczynia wlosowate w klebuszku).

4. Filtracja zachodzi pomiedzy siecia naczyn wlosowatych w klebuszku nerkowym a sciana torebki Bowmana. Krew przeplywa przez siec naczyn klebuszka pod duzym cisnieniem, ktore wtlacza czesc osocza do torebki.
!!!!! Nie ulegaja filtracji duze czastki oraz komorki krwi, ktore nie mieszcza sie w porach sciany naczynia wlosowatego. Powstaly przesacz nazywany jest moczem pierwotnym, a jego ilosc w ciagu doby dochodzi do 180 litrow.

5. Kolejnym etapem w tworzeniu moczu jest resorpcja. Ten proces zachodzi w kanalikach nerkowych i jest mozliwy dzieki aktywnemu transportowi i procesom wchlaniania zwrotnego.

6. Kolejny etap to zageszczanie, czyli tworzenie moczu ostatecznego. Ilosc powstajacego moczu ostatecznego zalezy od temperatury otoczenia, ilosci wypitych plynow.

Mocz zawiera ok. 96% wody, ok. 2,5% azotowych produktow metabolicznych (glownie mocznik oraz w niewielkich ilosciach amoniak i kwas moczowy), zawiera kreatynine, kwas hipurowy, indykan oraz zwiazki nieorganiczne: siarczan, fosforany, chlorki, magnez, wapn, potas. Sladowe ilosci barwnikow zolciowych nadaja mu charakterystyczna barwe oraz zapach. Obecnosc w moczu bialka, cukru, bilirubiny, acetonu swiadczy o zmianach chorobowych nerek.


Proszę bardzo.
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T17:16:04+01:00
Do ciałek nerkowych wchodzacych w skład nefronów dopływa krew. Tam następuje pierwszy etap twożenia moczu, czyli filtracja krwi. Wówczas część osocza przenika przez ściany naczyń krwionośnych do wnętrza torebki. Tak powstaje mocz pierwotny. Przepływa on z torebki do kanalików nerkowych, gdzie zachodzi wchłanianie wody i niektórych związków z powrotem do krwi. Na skutek zmniejszenia ilości wody w moczu następuje jego zagęszczanie. Powstaje wówczas mocz ostateczny, któey jest wsuwany z organizmu. Prosze o naj ;*
14 2 14
  • Użytkownik Zadane
2010-03-20T17:21:27+01:00
ETAPY FILTRACJI MOCZU:
-MOCZ PRZYPOMINA SKŁADEM BEZ BIAŁKOWE OSOCZE KRWI, CZYLI POSIADA WITAMINY, SUB. ODŻYWCZE, SZKODLIWE, WODĘ I NIERAZ ZAWIERA METABOLITY RÓŻNYCH SUBSTANCJI NP.LEKÓW;
-ZOSTAJĄ SUB. ODŻYWCZE I WODA WCHŁONIĘTE DO KRWI, A ICH NADMIAR I SUB. SZKODLIWE ZOSTAJĄ W MOCZU OSTATECZNYM;
-MOCZ OSTATECZNY WYDOSTAJE SIĘ PRZEZ MIEDNICZKĘ NERKOWĄ DO PRZEWODÓW MOCZOWYCH POTEM DO PĘCHERZA AŻ DO CEWKI MOCZOWEJ NA ZEWNĄTRZ ORGANIZMU;
FILTRACJA ODBYWA SIĘ W NEFRONIE.
POZDRAWIAM!
3 2 3