Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T19:42:23+01:00
Ludzie często zadają sobie pytania typu: kim jestem? jaki mam w życiu cel? Patrząc w lustro widzą bardzo znajome odbicie swojej twarzy. Ale co tak naprawdę kryje się pod nią?
Problem zrozumienia "kim jestem" porusza Paulo Coelho w swojej książce "Czarownica z Portobello". Fabuła powieści skupia się wokół postaci Shirin Khalil, nazywającej siebie Ateną, charyzmatycznej kobiety, która miała przygotować świat na odrodzenie się kultu Wielkiej Matki. Bohaterka próbuje odnaleźć swoją biologiczną matkę. W dorosłym życiu Shirin nie potrafi odnaleźć się w roli żony, wciąż poszukując sensu życia. Jej przyjaciele, relacjonując jej życie, zastanawiają się, kim tak właściwie była. Wspomnienia po jej zniknięciu w tajemniczych okolicznościach spisuje zakochany w Atenie mężczyzna, który pragnie uchwycić prawdę o niej.
W utworze "Świat Zofii" Josteina Gaardera główna bohaterka poszukuje informacji na temat tego, kim jest.Po powrocie ze szkoły Zosia zauważa w skrzynce na listy niezaadresowany mały liścik. Otwierając go znajduje banalne pytania. Banalne, ale jakże głęboko tajemnicze i dotąd niewyjaśnione. Pytania brzmią następująco: kim jesteś?, skąd wziął się świat? Z pozoru odpowiedź wydaje się prosta. Jestem dziewczynką. Mam na imię Zofia. Mam naście lat. Ale co kryje się pod tymi wszystkimi oczywistościami? Bohaterka pragnie poznać odpowiedź na nurtujące pytania, zapisując się na kurs filozofii.
Książka "Weronika postanawia umrzeć" Paulo Coelho porusza przede wszystkim tematykę poszukiwania sensu życia. Jednak jednym z wątków jest pytanie o to, kim tak właściwie jestem, jak chcę żyć. Magia utworu polega na krążeniu po labiryncie ludzkiego umysłu. Ludzie, przebywający w psychiatryku kolejne lata z rzędu, tracą świadomość kim są, oraz jak dalej będzie wyglądać ich życie. Jednak jedno jest pewne. Oni wiedzą, że trzeba walczyć o wszystko, co ważne, do samego końca.
Znalezienie odpowiedzi na pytania bez odpowiedzi jest niemożliwe. Można szukać niemożliwego do znalezienia, lub po prostu wierzyć, iż wszystko wyjaśni się u kresu życia.

2 3 2