Odpowiedzi

2010-03-20T20:06:25+01:00
Zaburzenia odżywiania, zaburzenia jedzenia to jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym.

Do najczęściej występujących i najlepiej znanych należą:

* jadłowstręt psychiczny
* żarłoczność psychiczna (
* przejadanie się na tle psychicznym

Chorzy na zaburzenia odżywiania często cierpią również na depresję, dokonują innych działań autodestrukcyjnych lub są uzależnieni od innych środków (alkohol, narkotyki) czy czynności (seks).

Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia odżywiania to objawy tego, co przeżywa osoba chora (ból, stres, strach, samotność, niska samoocena itp). Mechanizmy choroby często są niezrozumiałe dla samego chorego, a jego zachowania (np. objadanie się i wywoływanie wymiotów) to najczęściej działania kompulsywne.

Zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznego leczenia (psycholog, psychiatra, czasem dietetyk). Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.
2010-03-20T20:07:48+01:00
Zaburzeniami odrzywiania sa
-anoreksja-psychiczny jadłowstred
-bulimia-wymiotowanie dopiero co spozytego jedzenia
2010-03-20T20:10:51+01:00
Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa) „byczy głód”
Jadłowstręt psychiczny (anorexita nervosa)
Kompulsywne objadanie się- CZYLI wynika z wewnętrznego przymusu, wiąże się m.in. z: nadmiernym spożywaniem wysokokalorycznych pokarmów, częstym stosowaniem różnorakich diet odchudzających, powstrzymywaniem się od jedzenia w obecności innych osób, wycofywaniem się z życia towarzyskiego i aktywności fizycznej, postępującym zmęczeniem i brakiem energii.