Referat: temat ,, Moja dzielnica w Warszawie w czasie II wojny światowej” (dzielnica obojętna)
Zawartości:
1Przynależności terytorialna i polityczna
2Udział dzielnicy w Kampani Wrześniowej
3Ruch oporu w mojej dzielnicy
4Młodzież- nauka i konspiracja
5Moja rodzina w czasie II wojny światowej (można po wymyślać)
6Biografia

2

Odpowiedzi

2010-03-22T18:14:07+01:00
– Nie można zapominać o ofiarach represji. Świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą. Jesteśmy zobligowani do tego, aby o nich pamiętać – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji w Domu Spotkań z Historią, który koordynuje tegoroczne imprezy rocznicowe w stolicy.Program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Najważniejszą częścią warszawskich obchodów będzie instalacja „Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów”, która od 1 do 28 września będzie stała na placu Piłsudskiego. To pierwsza na tak dużą skalę prezentacja ofiar represjonowanych zarówno przez Niemcy jak i Związek Radziecki.

Lisa Gerrard i Klaus Schulce na Zamku Królewskim

Z pewnością na uwagę zasługuje także koncert utworów skomponowanych specjalnie na obchody 70. rocznicy wybuchu wojny, który odbędzie się 17 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego. – Tomasz Stańko przygotował specjalną suitę na ten koncert. Specjalny występ przygotowali także wspólnie Lisa Gerrard i Klaus Schulce – wyjaśnia Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady. Lisa Gerard skomponowała specjalny utwór w hołdzie Polsce.

Wstęp na koncert będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy przygotowali 2 tys. zaproszeń, które można odbierać w kasach Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79).

Jawne Komplety na Krakowskim Przedmieściu

Warszawiacy będą mogli uczcić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej także w bardziej nietypowy sposób. 1 września o świcie na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu zostanie ustawionych 70 ławek szkolnych. W godz. 12.00 - 20.00 mieszkańcy stolicy będą mogli usiąść w ławkach i uczestniczyć w krótkich 15-minutowych lekcjach, nawiązujących do odbywających się w czasie wojny tajnych kompletów.


Wizualizacja Jawnych Kompletów na Krakowskim Przedmieściu

– Chcemy, żeby powstało takie wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli doświadczyć siebie nawzajem – tłumaczył na konferencji Paweł Passini, scenarzysta akcji „Jawne Komplety”. Tematy lekcji można przesyłać do organizatorów mailem: [email protected]

Ofiary represji czekają na odkrycie

– Wiemy już, że w Polsce było około 12 mln ofiar represji. Jednak do tej pory udokumentowano historię niespełna 2 mln osób – mówił podczas konferencji Zbigniew Gluza, szef ośrodka historycznego KARTA. – Ta skala jest zdumiewająca. Dopiero teraz wiemy, jak dużo ludzi było represjonowanych – dodał Gluza.

Ośrodek KARTA i Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” zbierają informacje o ofiarach II wojny światowej. Do akcji przyłączył się warszawski ratusz. – Apeluję do warszawiaków, a także wszystkich Polaków, o przyłączenie się do akcji imiennego dokumentowania relacji świadków wojny – podkreśliła prezydent Warszawy. Dane będą zbierane w specjalnej bazie. – 28 września podamy, ile osób odpowiedziało na apel i się do nas zgłosiło – dodał Zbigniew Gluza.

– Na stronie www.straty.pl mamy już około 1,3 mln rekordów dotyczących osób represjonowanych – wyjaśniał Przemysław Sypniewski z Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. – Bardzo często jest tak, że osoby, z którymi rozmawiamy, dopiero po raz pierwszy mogą opowiedzieć o tym, co przeżyły podczas II wojny światowej – dodał.

Prezydent stolicy zaapelowała także do warszawiaków, aby 1 i 17 września zapalili w oknach świeczki i znicze w hołdzie ofiarom II wojny światowej.
2010-03-22T18:42:20+01:00
Licze na naj

Nie można zapominać o ofiarach represji. Świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą. Jesteśmy zobligowani do tego, aby o nich pamiętać – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji w Domu Spotkań z Historią, który koordynuje tegoroczne imprezy rocznicowe w stolicy. Program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Najważniejszą częścią warszawskich obchodów będzie instalacja „Każdy z 12 milionów. Hołd ofiarom obu totalitaryzmów”, która od 1 do 28 września będzie stała na placu Piłsudskiego. To pierwsza na tak dużą skalę prezentacja ofiar represjonowanych zarówno przez Niemcy jak i Związek Radziecki. Lisa Gerrard i Klaus Schulce na Zamku Królewskim. Z pewnością na uwagę zasługuje także koncert utworów skomponowanych specjalnie na obchody 70. rocznicy wybuchu wojny, który odbędzie się 17 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Tomasz Stańko przygotował specjalną suitę na ten koncert. Specjalny występ przygotowali także wspólnie Lisa Gerrard i Klaus Schulce – wyjaśnia Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady. Lisa Gerard skomponowała specjalny utwór w hołdzie Polsce. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy przygotowali 2 tys. zaproszeń, które można odbierać w kasach Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79). Jawne Komplety na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy będą mogli uczcić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej także w bardziej nietypowy sposób. 1 września o świcie na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu zostanie ustawionych 70 ławek szkolnych. W godz. 12.00 - 20.00 mieszkańcy stolicy będą mogli usiąść w ławkach i uczestniczyć w krótkich 15-minutowych lekcjach, nawiązujących do odbywających się w czasie wojny tajnych kompletów. Wizualizacja Jawnych Kompletów na Krakowskim Przedmieściu. Chcemy, żeby powstało takie wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli doświadczyć siebie nawzajem – tłumaczył na konferencji Paweł Passini, scenarzysta akcji „Jawne Komplety”. Tematy lekcji można przesyłać do organizatorów mailem: [email protected] Ofiary represji czekają na odkrycie. Wiemy już, że w Polsce było około 12 mln ofiar represji. Jednak do tej porównania dokumentowano historię niespełna 2 mln osób mówił podczas konferencji Zbigniew Gluza, szef ośrodka historycznego KARTA. Ta skala jest zdumiewająca. Dopiero teraz wiemy, jak dużo ludzi było represjonowanych dodał Gluza. Ośrodek KARTA i Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” zbierają informacje o ofiarach II wojny światowej. Do akcji przyłączył się warszawski ratusz. Apeluję do warszawiaków, a także wszystkich Polaków, o przyłączenie się do akcji imiennego dokumentowania relacji świadków wojny podkreśliła prezydent Warszawy. Dane będą zbierane w specjalnej bazie.28 września podamy, ile osób odpowiedziało na apel i się do nas zgłosiło dodał Zbigniew Gluza.