Napiszcie mi list. Ma być poprawny językowo i stylistycznie! :)

Droga Aniu!

Dziękuję ci za list. Przepraszam, że nie napisałam do Ciebie wcześniej. Miałam bardzo mało wolnego czasu. Jak się czujesz? Mam nadzieję, że dobrze.
Jak czuje się twój przyjaciel Frank? Moja siostra w październiku wyszła za mąż. Jest teraz bardzo szczęśliwa. W maju będę zdawać egzaminy na prawo jazdy. Zapisałam się już na kurs. Myślę, że sprawnie nauczę się jeździć samochodem.
Chciałabym Cię zapytać, co myślisz o swojej nowej szkole? Czy poleciłabyś mi jakąś książkę? Gdzie obecnie pracuje twój tata? Jakie masz plany na przyszłość?
Przekaż serdeczne pozdrowienia dla całej twojej rodziny ode mnie. Czekam na twój list.

Pozdrawiam
XYZ

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T21:56:09+01:00
Dear Ania!
Thank you for your letter. I'm sorry I haven't written earlier. I had so less free time. How are you? I hope fine.
How is your friend Frank? My sister got married in October. She's very happy now. In may I'll pass driving test. I have already joined to driving-school. I think I'll learn drive by car ably.
I'd like to ask you what you think about your new school? Would you recommend me a book? What does yor father do now? What are your plans for future?
Best regards for all yor family. I'm looking forward your letter.

Greetings
XYZ
2010-03-20T22:05:16+01:00
Dear Ann,
thanks for your letter. I'm sorry I didn't write to you earlier but I had a less my free time. How are you? I hope you feel good.
How does your friend Frank feel? My sister got merried in October. She is very happy now. I will take test driving in May. I've enrolled in a course yet. I think, I will good driver. I would like to ask you what do yu think about your new school? Could you recommend me some book? Where does your father work now?What's your plans for future?
Greeting,
xyz
1 5 1