Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T10:05:46+01:00
Antykoncepcja - wszelkie działania zapobiegające zapłodnieniu. Obecnie tą nazwą często niepoprawnie określa się także środki przeciwdziałające trwałemu zagnieżdżeniu się zarodka wewnątrz macicy, czyli faktycznie środki wczesnoporonne, które powodują jego obumarcie.

Stosowanie antykoncepcji ma na celu zapobiec niechcianej ciąży z powodów:
wiekowych - zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek kobiety;
ekonomicznych - brak środków do utrzymania zadowalającego statusu materialnego rodziny;
zdrowotnych - duże prawdopodobieństwo pogorszenia stanu zdrowia kobiety;
genetycznych - duże prawdopodobieństwo obciążenia dziecka nieuleczalną wadą genetyczną
światopoglądowych - nieplanowanie posiadania potomstwa;
gwałtu.

Żadna z dotychczas stosowanych metod nie jest w 100% pewna ani też możliwa do zastosowania w każdej sytuacji, niemniej każda osoba zainteresowana stosowaniem antykoncepcji może znaleźć środek i metodę optymalną w swojej sytuacji. Jednym z ważniejszych parametrów każdej metody antykoncepcji jest jej skuteczność określana wskaźnikiem Pearla. Im wskaźnik Pearla ma mniejszą wartość, tym antykoncepcja jest skuteczniejsza.

Jest wiele metod zabobiegania ciazy:
Metody naturalne - Metody kontroli urodzeń, niekiedy błędnie uznawane za metody antykoncepcji, czemu sprzeciwiają się zarówno zwolennicy tych metod jak i WHO. Zwolennicy podkreślają różnice o charakterze filozoficzno-etycznym pomiędzy antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny (NPR).
Metody sztuczne - Nie wymagają od partnerów przestrzegania żadnych okresów abstynencji seksualnej, są uznawane przez WHO za metody antykoncepcyjne sensu stricto.
Metody mechaniczne - Polegają na mechanicznym blokowaniu, za pomocą izolujących błon gumowych, możliwości wniknięcia spermy do macicy i niedopuszczeniu do zapłodnienia. Do metod tych zalicza się prezerwatywę, kapturek dopochwowy.
Metody chemiczne - Polegają na stosowaniu preparatów, które unieszkodliwiają plemniki, pozbawiając je możliwości ruchu.
Metody hormonalne - Polegają na stosowaniu środków hormonalnych, które blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych i owulację, a także powodują zmiany w śluzie szyjkowym i błonie śluzowej macicy oraz jajowodów. Stosuje się preparaty jednoskładnikowe, zawierające gestageny lub dwuskładnikowe, zawierające gestageny, octakalioestriol i etynyloestradiol.
Metody chirurgiczne - polegają na podwiązaniu/przecięciu jajowodów u kobiet, a nasieniowodów u mężczyzn.
I inne - umycie pochwy bezposrednio po stosunku plciowym.
1 5 1