Odpowiedzi

2010-03-21T10:19:55+01:00
Pojedynczy osobnik może osiągać wielkość kilku centymetrów, przy czym samice są nieco większe. Ogólnym wyglądem przypomina on nasze raki słodkowodne, ale nie posiada on szczypiec. Cały głowotułów pokryty jest wspólnym pancerzem. Ma duże czarne oczy osadzone na słupkach. Od tułowia i odwłoka odchodzą dość pokaźne odnóża, przy czym te odwłokowe są nieco mniejsze.
Powyżej krawędzi szelfu samice znoszą jaja. Opadają one w głębsze warstwy wody i są unoszone z falą w kierunku wybrzeża. Wylęgłe z nich larwy wraz z powierzchniowymi prądami morskimi przedostają się w głąb oceanu. Okres rozwoju, od jaja do osiągnięcia dojrzałości fizycznej i płciowej trwa 2 - 4 lata.

licze na naj. ;d
2010-03-21T10:22:11+01:00
Skorupiak żyjący we wszystkich oceanach świata. odżywiają się fitoplanktonem i w mniejszym stopniu zooplanktonem. Większość z nich żyje w ławicach. Ich rozmiary jaki i gęstość różnią się znacznie w zależnosci od gatunku i rejonu występowania.Są zjadane przez fiszbinowce,rekiny,wieloryby krabojady oraz innye ryby. stanowią pokarm dla ludzi jak i dla zwiarząt hodowlanych (karmę się z nich robi ) .
:)