Odpowiedzi

2010-03-21T11:47:39+01:00
Bezkręgowce:
Gąbki- Długość ciała pojedynczego osobnika wynosi przeciętnie nie więcej niż kilkanaście milimetrów.Najczęściej są spotykane w ciepłych wodach morskich na płytkich strefach przybrzeżnych. Wszystkie gąbki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia przemysłowe. Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo. W cyklu życiowym występuje wolno pływająca larwa, dorosłe postacie prowadzą osiadły tryb życia najczęściej tworząc kolonie. Wytwarzają biotoksyny co chroni je przed atakiem ze strony drapieżników. Żywią się drobinkami pokarmowymi. Dorosłe osobniki przyczepiają się do podłoża i długo uważano je za osiadłe

pierścienice-Kształt ciała z reguły wydłużony, obły, lekko spłaszczony grzbietobrzusznie.
Rozmnażają się płciowo, są obu- lub rozdzielnopłciowe. Przechodzą rozwój prosty, u morskich wieloszczetów występuje stadium larwalne zwane trochoforą. Zamieszkują morza, zbiorniki słodkowodne, wilgotne środowiska glebowe. Odżywiają się resztkami organicznymi, istnieją także formy pasożytnicze (pijawki) oraz gatunki o drapieżnym trybie życia.

skorupiaki-żywią się szczątkami organicznymi i glonami, stanowią także pokarm licznych zwierząt. Są rozdzielnopłciowe, w rozwoju występuje larwa zwana pływikiem, u niektórych - żywikiem. Młode pozostają przez pewien czas pod opieką matki, przechodząc kolejne wylinki upodabniają się do osobników dorosłych.występuje w morzach i wodach słodkich.Ciało skorupiaków składa się z głowy, tułowia i odwłoka, u niektórych gatunków występuje głowotułów powstały z zespolenia przedniej części tułowia z głową.

Małże - przystosowane do osiadłego lub niemal osiadłego trybu życia, o muszli złożonej z dwóch połączonych zamkiem i więzadłem skorupek. Większość to filtratory, wychwytujące pokarm na rozbudowanych ktenidiach. Ok. 30 tys. gatunków, większość morskich, ale i słodkowodne.