Odpowiedzi

2010-03-21T10:58:46+01:00
Powieść (romans) – gatunek literatury pięknej, utwór narracyjny, opisujący zwykle rozbudowany ciąg zdarzeń.

pierwsze powieści powstały już w czasach antycznych. W grecji autorem powieści był m.in. ksenofont z efezu (Opowieści efeskie). Był to typ powieści awanturniczej i melodramatycznej. W Rzymie autorami powieści byli Petroniusz (Satyricon) i Apulejusz (Metamorfozy albo Złoty osioł). Dzieła ich operowały zróżnicowaną narracją, od opisu realistycznego po groteskę, przynosiły też bogate studium psychologiczne bohaterów.

1 1 1
2010-03-21T11:00:34+01:00
Powieść to utwór epicki pisany prozą,o rozbudowanej fabule.Może być powieść historyczna,psychologiczna,sensacyjna,fantastyczna.Powieść jest wielowątkową opowieścia,akcja jest w ruchu.
2 5 2
2010-03-21T11:01:41+01:00
Powieść- gatunek epiki. cechuje się swobodną kompozycją i obejmuje obszerny materiał społeczno-obyczajowy, historyczny, psychologiczny. Ma zazwyczaj rozbudowaną fabułę.

Występuje narracja organizująca świat przedstawiony, której nośnikiem był tzw. narrator wszechwiedzący, fabuła stanowiąca nieraz skomplikowany czasoprzestrzenny układ wątków, epizodów, zdarzeń.

Jest bardzo różnorodnym rodzajem epiki, może być np. powieść renesansowa, barokowa, oświeceniowa, sentymentalna, filozoficzna, romantyczna, pozytywistyczna, naturalistyczna, impresjonistyczna, ekspresjonistyczna, egzystencjalistyczna, francuska "nowa powieść".

Powszechnie stosowanym kryterium określania odmiany powieści jest temat i związany z nim sposób komponowania całości, m.in. powieść science fiction, psychologiczna, filozoficzna, behawiorystyczna, polityczna, satyryczna, kryminalna, brukowa, autobiograficzna, wspomnieniowa, środowiskowa.
1 1 1