Odpowiedzi

2010-03-21T11:06:23+01:00
Efekt cieplarniany (szklarniowy) to zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Nazywany jest efektem szklarniowym ponieważ gazy cieplarniane (głównie para wodna i dwutlenek węgla), które dostają się do atmosfery zatrzymują się w powłoce i nie mogą powrócić - tak samo jak w przypadku szklarni - energia słoneczna która przez szyby dostaje się do szklarni jest tam zatrzymana i nie może powrócić.
Skutki efektu cieplarnianego to podwyższenie się temperatury na Ziemi co doprowadzi do nieodwracalnych skutków (np.topnienie lodowców), przyspieszenie parowania wody i opadanie jej w nowych rejonach, co spowoduje zmniejszenie zasobów wody pitnej.
5 4 5
2010-03-21T11:11:19+01:00
Efekt cieplarniany polega na odbijaniusię promieniowania podczerwonego od warstwy gazów przemysłowych unoszących się w górnych warstwach atmosfery i tworzeniu się jakby szklanego dachu nad ziemią.
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-21T11:12:21+01:00
Efekt cieplarniany jest to zjawisko, które wpływa na klimat i zmienia warunki życia w biosferze. Jest on spowodowany głównie wzrostem stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Warstwa tego gazu działa jak dach w szklarni - wprawdzie przepuszcza światło słoneczne, które ogrzewa Ziemię i wody, ale niezużyta część tego promieniowania nie może z powrotem trafić poza atmosferę. Efekt cieplarniany wzmagają inne gazy, zwane cieplarnianymi, np. metan. W skutek gromadzenia się promieniowania cieplarnianego mogą nastąpić zmiany klimatu. Jego ocieplenie może spowodować topnienie lodowców i podniesienie się poziomu wód morskich itp...
10 4 10