Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T11:22:37+01:00
Głównymi bohaterami powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe Prace” jest dwójka chłopców uczących się w Gimnazjum w Klerykowie: Marcin Borowicz, i Andrzej Radek.
Marcin Borowicz jest dużym, tęgim, ośmioletnim chłopcem o ciemnych oczach. Tuż po powstaniu styczniowym jego rodzice tracą część ziemi. Borowicz początkowo uczy się w szkole elementarnej w Owczarach, a później w gimnazjum w Klerykowie. Marcin, od młodych lat jest chłopcem wesołym, żywym i ciekawym świata. W chwili wyjazdu do szkoły ogarnia go samotność samotność i tęsknota za rodzicami. Z czasem uczy się pokonywać smutek, powoli przyzwyczaja się do nowej sytuacji i do rusyfikacji. Po śmierci matki czuje się samotny jak nigdy dotąd. Później zapomina o smutku, bo poznaje nowych kolegów i zaczyna się uczyć. Momentem przełomu w życiu Borowicza jest lekcja języka polskiego, na której to Zygier daje dowód swego patriotyzmu popisując się wiedzą o Polsce. Marcin dojrzewa, staje się patriotą, zaczyna interesować się polską literaturą. Kiedy zakochuje się w Annie Stogowskiej jest silny, lojalny, a także wrażliwy, uczuciowy i delikatny. Kończąc gimnazjum jest człowiekiem dojrzałym moralnie, jest prawdziwym Polakiem — patriotą.
Andrzej urodził się we wsi Pajęczyn Dolny, w bardzo biednej chłopskiej rodzinie. Nie zawsze sypiał w domu. Jako dziecko pracował u ojca – pasał gęsi i świnie. Potrafił w sposób mistrzowski i wyjątkowo śmieszny naśladować pana Paluszkiewicza. Okrutna zabawa skończyła się, gdy guwerner zwany również złośliwie Kawką, siłą zaciągnął go do swojego pokoju i pokazał książki. To był punkt zwrotny w życiu Andrzeja Radka. Gdy tylko miał okazję przychodził do Paluszkiewicza na dalszą naukę. Był zdolnym uczniem, krótko po pierwszej wizycie nauczył się czytać, pisać, a po roku nauki potrafił pisać rosyjskie bukwy. Paluszkiewicz postanowił wysłać chłopca do Progimnazjum w Pyrzogłowach i opłacać czesne. Radek za wszelką cenę nie chciał zawieść nauczyciela. W szkole stał się wzorowym i pilnym uczniem. Po śmierci „Kawki” na swoje utrzymanie zarabiał jako korepetytor. Korepetycji udzielał młodszym kolegom. W dążeniu do celu nie przeszkadzał mu, ani brak pieniędzy, ani nietolerancja rówieśników. Radka cechuje silna osobowość. Nigdy się nie poddawał.
Bohaterowie książki pt. "Syzyfowe prace" byli rówieśnikami. Poznali się w klerykowskim gimnazjum. Pochodzili z różnych warstw społecznych. Pozytywnie oceniam bohaterów, którzy do końca nie poddali się rusyfikacji i uważali się za prawdziwych Polaków
1 5 1