Imagine it is your birthday. Your cousin brought you a present but it is faulty.
Write an email to your friend explaining the problem and what happened. (80-100 words).
Think about:
• what the present was
• why it was faulty
• how you felt
• what happened

*Proszę również o tłumaczenie polskie!
*Tekst ma być na poziomie 2 klasy gimnazjum.

3

Odpowiedzi

2010-03-21T12:16:28+01:00
Hi, Mark

How are you doing? I was little sad because you didn't come to my birthday party.
Ok, I will tell you something about my party. It was great, but my parents invited my family from the other town. My aunt and unckle are so nice, but tey have got terrible son. I realy don't like him. He gave me a present. It was pink jacket. It was realy ugly. I was ungry for him, because my parents ordered me to dress it. I looked like a monkey. When my family came back to their town I fired this jacket in bonefire.

Have a nice day,
XYZ

Cześć, Mark
Co tam u Ciebie słychać. Byłem toche smutny, że nie przyjechałeś na moje przyjęcie urodzinowe.
Ok opowiem ci trochę o tym przyjęciu. Było świetne ale moi rodzice zaprosili rodzinę z innego miata. Moja ciocia i wujek są bardzo mili, ale mają okropnego syna. Naprawdę go nie lubie. On dał mi prezent. To była różowa kurtka. Była naprawdę brzydka. Byłem zły ponieważ rodzice kazali mi ją założyć. Wyglądałem jak małpa. Kiedy moja rodziny wróciła do swojego miasta spaliłem kurtkę w ognisku.
Miłego dnia,
XYZ
1 5 1
2010-03-21T12:19:57+01:00
Hello Marc,
I' m writing to you becaouse my cousin gave me faulty present at my birthday. Can you imagine that he wanted to give me a kitty? I hate cats, you know it! Moreover I have allergy at this animals. Ok i know that he wanted to be shy, but as my cousin he should know that things. When he gave me that busket with small black heap of the fur I started to sneezing.When i got well I might to explain him what is the problem. He was sad but not angry. So i made everything a joke - sad that he wanted to make terrorist assault to me. We were laughing whole day.
Tell me what you are thinking about this? What's up?
Kisses,
..........


tłumaczenie:
hallo Marc,
piszę do Ciebie bo mój kuzyn dał mi nietrafiony prezent na moje urodziny. Możesz sobie wyobrazic, że dał mi kociaka? nienawidzę kotów, wiesz o tym. ponadto mam alergie na te zwierzęta. ok, wiem że chcial byc mily, ale jako moj kuzyn powinen wiedziec takie rzeczy. kiedy dał mi ten koszyk z mala czarna kupka futra zaczelam kichac. Kiedy doszłam do siebie musialam wytlumaczyc mu w czym problem. byl smutny, ale nie zly. dlatego obróciłam wszystko w żart- powiedziałam ze chcial zrobic na mnie atak terrorystyczny. smialismy sie przez caly dzien.
powiedz mi co ty o tym myslisz? co u ciebie?
calusy
........
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T12:32:23+01:00
Hi Tom!

I'm writing to you because I had a problem with birthday present from my Cousin, Peter. I really liked that music player which he gave me on my birthday party but it's faulty.
I wanted to listen to music yesterday so I switch on my new music player. Suddenly music player went out when I was listening to my favourite band. I thought that a battery had ended so I started loading it. I waited a few minutes but nothing has happened. I didn't know what is wrong with it. I was feeling so helpless. I didn't know what to do. My friend, Tim said that I should explain it to my cousin. I did it. He told me not to be worry. Peter took back that music player to the shop and gave me new one which is good. I 'm glad that everything is OK now.
And how are you? Please write back quickly!

Best wishes,
Michael.

Piszę do siebie, ponieważ miałem problem z prezentem urodzinowym, który dostałem od mojego kuzyna, Petera. Bardzo lubiłem ten odtwarzacz, który Peter dał mi na urodziny, ale był on zepsuty.
Chciałem posłuchać muzyki wczoraj, więc włączyłem mój nowy odtwarzacz. Nagle odtwarzacz zgasł kiedy słuchałem mojego ulubionego zespołu. Pomyślałem, że skończyła się bateria więc zacząłem go ładować. Poczekałem kilka minut ale nic się nie działo. Nie wiedziałem co jest nie tak. Czułem się tak bezradnie. Nie wiedziałem co zrobić. Mój przyjaciel, Tim powiedział, że powinienem wytłumaczyć wszystko mojemu kuzynowi. Zrobiłem to. On powiedział mi, żebym się nie martwił. Peter oddał ten odtwarzacz do sklepu i dał mi nowy, który jest dobry. Jestem zadowolony, że wszystko jest teraz OK.
A co u ciebie? Proszę odpisz szybko!

Najlepsze życzenia,
Michael.
2 5 2