Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T13:28:33+01:00
Niekiedy zdarza się, że w glebie znajduje się pod dostatkiem wody swobodnej, a mimo to rośliny wykazują oznaki suszy. Ten rodzaj suszy określa się jako suszę fizjologiczną. Dla wielu roślin zimne gleby są siedliskami fizjologicznie suchymi, ponieważ przy niskich temperaturach gleby następują fizjologiczne zaburzenia w mechanizmie pobierania wody przez systemy korzeniowe. Jeżeli intensywności transpiracji tych roślin nie można zmniejszyć, następuje zachwianie bilansu wodnego, spadek turgoru i śmierć organizmu.
Drzewa iglaste są stosunkowo odporne na tego rodzaju suszę fizjologiczną. Spośród gatunków liściastych największą odpornością na suszę fizjologiczną spowodowaną niskimi temperaturami gleby charakteryzują się gatunki z rodziny wierzbowatych, a najbardziej wrażliwe są rodziny bukowate i wiązowate.

Kiedyś oglądałam taki film o Andach, gdzie rosną roślinki, które na noc "zamierają", rano gdy słońce wstaje i woda zaczyna płynać, nadal rośliny są zwinięte, facet w tv powiedział, że w przeciwnym razie poranny pocałunek słońca byłby pocałunkiem śmierci. Chyba w tym chodziło właśnie o suszę fizjologiczną.

Prosze