1 ) Obserwójąc na niebie samolot naddżwiekowy odnosimy wrazenie ze źródło dźwięku znajduje sie za samolotem .Jak mozna wyjaśnic to zjawisko ?
2)Indianie chcąc sie dowiedziec czy nieznani jeźdzcy zblizaja sie w ich kierunku przykładają ucho do ziemi W jakim celu to robią ?
3)pierwsze ciało drga z częstotliwościa 12 Hz drugie 24 Hz a trzecie 15000 Hz .Które z tych ciał wydaje dźwiek słyszalny dla ucha ludzkiego ?
4)w jakim celu wokół autostrad przebiegających w poblizu siedzib ludzkich buduje sie specjalne ściany a pobocza dróg obsadza pasem zieleni ?
5)nietoperz wysyła fale ultradźwiękowe o długości 3,4 mm Ile wynosi częstotliwość tej fali jezeli jej szybkośc w powietrzu wynosi 340 m/s Czy dźwięki emitowane przez nietoperza są słyszane przez człowieka?
PILNIE
Z GÓRY DZIEKUJE :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T14:16:07+01:00
1. Ponieważ światło odbite od samolotu szybciej dociera do twoich oczu niż dźwięk który wydaje ten samolot. Wyobraź sobie 2 kulki spadające od tego samolotu do Ciebie. Jedna kulka to światło a druga to dźwięk. Ta z światłem leci szybciej niż ta z dźwiękiem. Więc ta z światłem doleci 1 a ta z dźwiękiem 2 dlatego dźwięk jest słyszany za samolotem.

2. Przykładając ucho do podłoża słyszeli drgania jakie oddawały konie.

3. Nie jestem pewien ale chyba to 24Hz

4. Ściany ponieważ ograniczają one hałas który się wydobywa z samochodów. A pasy zieleni ponieważ filtrują one część spalin i także zatrzymują hałas.

5. Oj nie wiem poszukaj wzoru na obliczanie.