Odpowiedzi

2010-03-21T14:14:33+01:00
Wojciech Korfanty - to jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach najnowszych Górnego Śląska. Jest to polityk, którego działalność wpłynęła w wielkim stopniu na dwudziestowieczne losy tej ziemi. Równocześnie jednak nie ograniczał się do problemów Śląska, był indywidualnością w skali całej II Rzeczypospolitej, choć trzeba przyznać, że poglądy przez niego głoszone były często oceniane jako kontrowersyjne.

Ignacy Jan Paderewski - był pianistą, kompozytorem, politykiem oraz działaczem społecznym. Brał udział w tworzeniu Frontu Morges. Zmarł w USA, prochy sprowadzono w 1992 do Polski.

Władysław Sikorski - polski mąż stanu, polityk, generał. Współzałożyciel Związku Walki Czynnej (1908) i prezes utworzonego w 1910 Związku Strzeleckiego we Lwowie. Od 1905 członek Związku Odrodzenia Narodu Polskiego, od 1910 Polskiego Stronnictwa Postępowego.

Generał Władysław Sikorski należy do pokolenia gigantów, takich jak Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Józef Piłsudski, których imiona na zawsze pozostaną związane z walką o niepodległość i jej utrwalaniem. Wśród polityków polskich okresu II wojny światowej Władysław Sikorski zajmował czołowe miejsce jako wybitny mąż stanu, strateg i przywódca, który z najwyższą godnością reprezentował swój naród. Bez cienia służalczości i kompleksów, domagał się od aliantów sprawiedliwych decyzji w kwestiach granicznych. Wierzył w zmartwychwstanie Polski po wojnie. Można powiedzieć, że do tej trudnej misji przygotowywał się przez całe życie.
Prosze ;)2010-03-21T14:19:47+01:00
Władysłam Sikorski był zwolennikiem Polityki Profrancuskiej.
Ignacy Paderewski był nie tylko wybitnym kompozytorem,ale przede wszystkim zwykłym człowiekiem i autorytetem dla wszystkich.
Wojciech Korfanty był ważnym działaczem politycznym.