Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T14:41:00+01:00
Tlenek magnezu

MgO

ZASTOSOWANIE:
Stosowany jest do wyrobu cementów, odlewów, naczyń ognioodpornych, tygli. Ma również zastosowanie w medycynie jako lek na nadkwasotę i zatrucia. W fotografii służy do zobojętniania emulsji fotograficznej. Proszek błyskowy potocznie nazywany jest magnezją.

WŁAŚCIWOŚCI:
Związek ten w temperaturze pokojowej jest białą substancją krystaliczną. Temperatura topnienia ok. 2800 °C, w wyższej sublimuje. Otrzymany w temperaturze do 900 °C łatwo rozpuszcza się w kwasach i szybko uwadnia do wodorotlenku, który jest słabą zasadą. Po wyprażeniu staje się niereaktywny.

Tlenek wapnia

CaO

ZASTOSOWANIE:
Ma zastosowanie w budownictwie (zaprawa murarska), w metalurgii, w przemyśle szklarskim i ceramicznym. Jest używany również jako środek owadobójczy (insektycyd), jako nawóz sztuczny w rolnictwie, oraz do otrzymywania karbidu. Na skalę laboratoryjną wykorzystywany jest m.in. do otrzymywania amoniaku, oraz jako środek odwadniający

WŁAŚCIWOŚCI:
W temperaturze pokojowej związek ten jest białym ciałem drobnokrystalicznym. Tlenek wapnia posiada własności higroskopijne. Łączy się gwałtownie z wodą tworząc wodorotlenek wapnia przy czym wydziela się ciepło.

Tlenek potasu

K2O

WŁAŚCIWOŚCI:
K2O jest tlenkiem zasadowym, z wodą reaguje gwałtownie, dając żrący wodorotlenek potasu. Jest higroskopijny.
Zawartość potasu w nawozach, cementach i tym podobnych podaje się w przeliczeniu na K2O.

ZASTOSOWANIE:
Czysty tlenek potasu jest stosowany jako jeden z elementów tradycyjnego wypełnienia stosowanego do uzupełniania ubytków próchnicowych w zębach przez dentystów.
12 5 12