Wyobraź sobie,że wraz z Bolesławem prusem zamieszczasz felietony w warszawskim kurierze codziennym.Redakcja przygotowuje właśnie numer na 1 stycznia 1901 roku.Twoim zadaniem jest napisanie artykułu,w którym ukażesz przemiany ostatnich dzięsięcioleci w nauce,technice i polityce a także o sytuacji kobiet.Pamiętaj że aby artykuł był ciekawy,musi być napisany oryginalnie (felietony Prusa są tu znakomitym wzorem),zawierać ocenę przedstawianych zjawisk i kończyć się samodzielnymi wnioskami.Na pewno nie zaszkodzi tez odrobina humoru.

PROSZE !! ZRÓBCIE DOBRY UCZYNEK i pomóżcie mi :/

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-28T02:18:58+01:00
Redakcja "Więzi" pragnie przyczynić się do pogłębienia refleksji nad przebytym stuleciem.
----"Młoda Polska" ----
-była protestem przeciwko standaryzacji i technicyzacji życia społecznego, obyczajowości mieszczańskiej, antagonizmom społecznym. Dążenia niepodległościowe w tamtym czasie wzrastały, nastąpił więc powrót do romantyzmu i poszukiwań symbolicznych i nastrojowych form ekspresji. Zwrócono uwagę na takie formy uczuciowości jak: melancholia, rozpacz, pożądanie nirwany lub śmierci, tragizm istnienia, somnambulizm.
W okresie tym rozwinęły się nowe tendencje literackie (i nie tylko), takie jak dekadentyzm, neoromantyzm, symbolizm, ekspresjonizm, naturalizm, impresjonizm i secesja.
----Przyznanie Orderu Legii Honorowej----
-„Adam Kulczycki (1809–1882) – polski badacz Oceanii w służbie Francji”. Kulczycki jeszcze przed powstaniem listopadowym, w którym zresztą wziął czynny udział jako podporucznik, ukończył Wydział Matematyki, Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1834 r., dzięki materialnej pomocy księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, zapisał się na studia do Szkoły Dróg i Mostów w Paryżu, ale przed ich ukończeniem wyjechał w 1836 r. do Brazylii, gdzie pracował przy budowie dróg, mostów i portów. W 1843 r. wstąpił do francuskiej służby kolonialnej. Wykonywał dla francuskiego rządu prace kartograficzne na nowo przyłączonych do Francji wyspach leżących na Oceanie Spokojnym. Zamieszkał w stolicy Tahiti, Papeete, gdzie założył pierwsze obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne w tej części Pacyfiku. Mieściło się ono przy rue de la Petite Pologne, którą zapewne sam tak nazwał, aby przypominała mu w tych dalekich stronach o starej ojczyźnie.Za jego działalnosc we francuskiej służbie kolonialnej przyznano mu Orderu Legii Honorowej.
----- W 80 dni dookoła świata ------
Znana reporterka która zasłyneła z podróży dookoła świata Nellie Bly jej rekord
72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach, 14 sekundach – 25 stycznia . w 1890 r. Wówczas był to rekord świata okrążenia Ziemi. Parę miesięcy później George Francis Train poprawił ten rekord okrążając glob w 62 dni.Ciekawostką jest to ze pani Nellie Bly poślubiła milionera Roberta Seamana i porzuciła na pewien czas dziennikarstwo.Mamy nadzieje że nie na długo.


Niewiem mam nadzieje ze oto tu chodziło.
3 3 3