Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T16:12:49+01:00
AZJA
1
Wyżyny:
Anatolijska
Armeńska
Irańska
Pamir
Mongolska
Tybetańska
Kaszgarska
Dżungarska
Cajdamska
Niziny:
Zachodniosyberyjska
Turańska
Północnosyberyjska
Chińska
Mezopotamska
Hindustańska
Gory
Wierchojańskie
CZerskiego
Stanowe
Ałtaj
Jabłonowe
Tien-shan
Pamir
Hindukusz
Karakorum
Pontyjskie
Taurus
Himalaje
Elbus
2Najwyższy szczyt w Azji: Mont Everest (8848 m n.p.m.),
3Najniższy punkt w Azji: najgłębsza depresja Morza Martwego (405 m p.p.m.)
4 terenu: 990 m n.p.m. (najwyższa na świecie)
5
6Strefa podzwrotnikowa rozciąga się w Azji miedzy 30 a 40oN Wilgotna odmiana klimatu podzwrotnikowego występuje wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego. Zima jest tu ciepła i wilgotna, lato gorące i suche. Ku wschodowi opady maleją. W centralnej części Azji Mniejszej i na Wyżynie Irańskiej panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Średnie temp. W zimie spadają do 0 o C, latem dochodzą do 30 o C. Opady są niewielkie, do 250 mm. Wysokogórska odmiana klimatu podzwrotnikowego występuje w Hindukuszu i na Wyżynie Tybetańskiej. Zimy są tu suche i mroźne z temp. Do -10 o C, latem temp. dochodzi do 20 o C. Suma roczna opadów wynosi 100-150 mm.
Znaczna część Azji położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Ze względu na zróżnicowanie temp. powietrza (zwłaszcza amplitudy) oraz wielkości opadów atmosferycznych wynikających ze wzrastających cech kontynentalizmu w poszczególnych regionach, wyodrębniły się różne typy klimatu. Klimat umiarkowany ciepłu obejmuje Kazachstan, Nizinę Turańską, Kotlinę Mongolską część Niziny Zachodniosyberyjskiej. Lata są tu gorące, a zimy stosunkowo chłodne, czasem z opadami śniegu. Klimat umiarkowany chłodny występuje na wybrzeżu Morza Ochockiego, na Sachalinie, w Mandżurii, w PN. części Niziny Zachodniosyberyjskiej i w Syberii Środkowej. Średnia temp. najcieplejszego miesiąca nie przekracza 15 o C. Skrajnym kontynentalizmem charakteryzuje się Jakucka, gdzie występują największe na świecie amplitudy temp., przekraczające 60 o C. Średnia temp. zimą spada poniżej - 40 o C, w Wierchojańsku i Ojmiakonie poniżej -50 o C. Latem temp. sięga miejscami 20 o C. Na znacznym obszarze tej strefie klimatycznej występują wieczne zmarzlina.
Północne wybrzeże Azji leży w strefie klimatu okołobiegunowego, subpolarnego i polarnego. Zimy są tam bardzo długie i mroźne, o temp. poniżej -35 o C, a sumy opadów niewielkie, ok. 250 mm. Przez znaczną część roku utrzymuje się pokrywa śnieżna.
7 Największe jeziora występują w północnej, środkowej i zachodniej części Azji, są to – oprócz Morza Kaspijskiego – silnie wysychające obecnie Jezioro Aralskie (ok. 33,6 tys. km²), najgłębszy na świecie Bajkał (powierzchnia 31,5 tys. km²) i częściowo słone jezioro Bałchasz (17–22 tys. km²). Syberia, szczególnie zachodnia, jest miejscem występowania rozległych obszarów bagiennych.
8 Jangcy 5520 km,
AUSTRALIA
1
-Wielki Basen Artezyjski
-brak
-Alpy Australijskie
Wododziałowe
2Najwyższy szczyt w Australii: Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.),
3Najniższy punkt w Australii: najgłębsza depresja - jezioro Eyre (12 m p.p.m)
4 292metry
5
6 Kraj ten położony jest w zwrotnikowej i podzwrotnikowej strefie klimatycznej. Leży w umiarkowanej i międzyzwrotnikowej strefie oświetlenia Ziemi. Przecina ją zwrotnik Koziorożca. Czynnikami wpływającymi na klimat kontynentu są: bliskość zbiorników wodnych, szerokość geograficzna i odosobnienie kontynentu.
Na kształtowanie się warunków klimatycznych Australii wywiera wpływ położenie, zawartość lądu i nieznaczne urozmaicenie ukształtowania powierzchni, prądy morskie i układ stałych ośrodków barycznych.
7
Eyre Australia (Australia Południowa)
Torrens Australia (Australia Południowa)
Gairdner Australia (Australia Południowa)
Frome Australia (Australia Południowa)
Barlee Australia (Australia Zachodnia)
Amadeus Australia (Terytorium Północne)
Taupo Nowa Zelandia (Wyspa Północna)
Te Anau Nowa Zelandia (Wyspa Południowa)
Wakatipu Nowa Zelandia (Wyspa Południowa)
Wanaka Nowa Zelandia (Wyspa Południowa)
Manapouri Nowa Zelandia (Wyspa Południowa)
Tekapo Nowa zelandia (wyspa poludniowa)
8 Murray 3490 km

jezeli chodzi o punkty skalne to niestety nie mam tego
1 5 1