Odpowiedzi

2010-03-21T16:02:53+01:00
Zorza polarna: "Barwne smugi świetlne, widoczne niekiedy na nocnym niebie, na północnym krańcu kuli ziemskiej"


Źródłem zorzy polarnej jest Słońce. Eksplozje mające miejsce na powierzchni Słońca powodują wyrzucanie ogromnych ilości cząstek słonecznych w odległe rejony przestrzeni kosmicznej. Cząstki te przemieszczają się w przestrzeni międzyplanetarnej, by dotrzeć do naszej planety po dwóch, trzech dniach. Gdy znajdą się w pobliżu Ziemi przechwytuje je ziemskie pole magnetyczne, które przenosi cząstki pomiędzy biegunami planety. Na swojej drodze w kierunku biegunów, cząstki słoneczne zatrzymywane są przez ziemską atmosferę (która działa jak tarcza ochronna), tam też zderzają się z gazami tworzącymi atmosferę. Energia powstała na skutek kolizji cząstek słonecznych i cząsteczek gazowych wypromieniowywana jest w postaci fotonów – cząstek światła. Gdy liczba takich kolizji jest duża, powstaje zorza – światło, które zdaje się przemieszczać po niebie.Prosze :)ilcze na najjj.odp ;]
3 2 3
2010-03-21T16:03:05+01:00
Zjawisko świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.
Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Nie wiem czy będzie dobrze
POZDRAWIAM
4 1 4