Odpowiedzi

2010-03-21T16:16:33+01:00
Peklowanie - polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso.
Pasteryzacja - polega na przedłużenie trwałości produktów.

Nie wiem, czy Ci o to chodziło, no ale cóż. :D
2010-03-21T16:26:13+01:00
Peklowanie jest to proces technologiczny polegający na działaniu solanki lub innej substancji peklującej .Celem peklowania jest przedłożenie przydatnosci produktu.Wyróżnia się wiele motop deklowania np:sucha,mokra,zalewowa,nastrzykowa,zalewowo-nastrzykowa.
Pasteryzacja jest to proces konserwacji przy pomocy specialnych produktów w celu zniszczenia lub zahamowania wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych czy jednoczesnym zachowaniu smaku pasteryzowanego produktu.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T16:27:55+01:00
Peklowanie-to inaczej solenie mięsa połączone z dodatkiem saletry -azotanu potasu(KNO3)lub sodu (NaNO3), kwasu askorbinowego oraz przypraw. Uwalnianych podczas peklowania tlenek azotu łączy się z białkami mięsa(mioglobiną), powodując trwałe, różowoczerwone zabarwienie. Pozostałe składniki działają konserwująco i nadają smak oraz zapach. Maksymalne stężenie saletry(azotanu potasu) wynosi 0,03%.Można peklować na sucho, mokro i zastrzykowo.

Pasteryzacja-nazwa pochodzi od nazwiska twórcy tej metody-Ludwika Pasteura, polegająca na ogrzewaniu produktu w pasteryzatorach w temperaturze nie przekraczającej 100 stopni Celsjusza, najczęściej do 85stopC. Jej zadaniem jest osiągnięcie możliwie największego stopnia wyjałowienia towaru przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych cech towaru ,,świeżego ". Jest to metoda utrwalania na krótki okres, ponieważ nie likwiduje pewnej grupy mikroflory oraz przetrwalników bakterii. Pasteryzuje się głównie produkty ciekłe, jak: mleko, soki i przetwory owocowe oraz piwo.