Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T18:03:36+01:00
1.Ruch drgający prosty jest ruchem najczęściej spotykanym w przyrodzie. Przykładami takiego ruchu są: ruch struny instrumentu, ruch ciężarka zawieszonego na sprężynie, ruch wahadła czy ruch tłoka w silniku. Przyczyną tego ruchu jest siła sprężystości.
2.Ciała mogą mieć wiele częstotliwości drgań własnych. W szczególności częstotliwości te mogą być wielokrotnością częstotliwości najmniejszej (wyższe harmoniczne). Częstotliwość wzbudzania poszczególnych drgań własnych zależy od sposobu wzbudzania i ilości dostarczonej energii. Na przykład dzwon po uderzeniu wykonuje drgania, które powodują drgania powietrza słyszane przez nas jako dźwięk. Uderzając dzwon w różnych miejscach, z różną siłą, różnymi przedmiotami - spowodujemy, że będziemy słyszeli różnie brzmiące dźwięki - o różnej barwie. Oznacza to, że za każdym razem dzwon wykonuje nieco inne drgania. Drgania te będą różniły się składem widmowym, czyli będą wzbudzane drgania własne o różnych częstotliwościach i natężeniach.
2 4 2
2010-03-21T18:06:39+01:00
1. Aby scharakteryzowac ruch drgajacy, podajemy amplitude i okres lub czestotliwosc. Amplituda drgan nazywamy najwieksze wychylenie z polozenia rownowagi, okres to czas jednego pelnego drgania, czestotliwosc to liczba drgan w jednej sekundzie; czestotliwosc jest rowna odwrotnosci okresu.
A = 1m, T= 1s, f=1/s= 1hz
2 2 2