Ćwiczenie 5.
Przeczytaj fragment tekstu. Sporządź notatkę w formie streszczenia. Pamiętaj o budowaniu krótkich , najlepiej pojedynczych zdań i przedstawieniu tylko treści tekstu , a nie swojej opinii.

-Ale i ja zastawiłem pułapkę ! - wyprężyłem się dumnie. - Gąbkę z łazienki rozłożyłem w bibliotece i wycisnąłem na nią pięć tub chlorofilowej pasty do zębów. Nocny gość musiał na nią wdepnąć i znajdziemy jego ślady. Pobiegliśmy na górę do biblioteki. Gąbka leżała tam, gdzie ją wczoraj wieczorem położyłem : między fotelem a kominkiem. Na chlorofilowej paście zaznaczał się wyraźnie ślad czyjegoś buta. Ktoś nocą wszedł na gąbkę i pasta przylepiła mu ię do podeszew. Pozostawiając na podłodze zielonkawe ślady, tajemniczy osobnik obszedł stół w bibliotece i skierował się do drzwi.
- Ostrożnie ! - wrzasnąłem na Bigosa i Wierzchoń. - Nie zadepczcie tych śladów. To są wizytówki ducha.
Duch wyszedł na korytarz, potem po schodach powędrował do sieni. Ślady w sieni prowadziły do dzrzwi mojego pokoju.
- Odwiedził pana nocą - ze strachem stwierdziła panna Wierzchoń. [...]
Jej przerażenie jeszcze wzrosło, gdy przekonaliśmy się, że ślady wiodły wprost do mego szezlongu i urywały się przy moich butach [...]
Wziąłem je do ręki. Na podeszwach moich butów widniały ślady chlorofilowej pasty...
- Pan sobie z nas zakpił - rzekł kolega Bigos.
- Pan jest lunatykiem - burknęła panna Wierzchoń.
Przyłożyłem dłoń do piersi:
- Przysięgam, że nocą nigdzie nie chodziłem. Duch spłatał mi głupiego figla. Ale oni mi nie wierzyli.


prosze o jak najszybsza odpowiedz.... sorx ze to zadaje ale nie kapuje o co chodzi z streszczeniami ...: nie wiem czy pisac jako ja zrobilem pulapke czy chlopiec zrobil pulapke.... proze o zrobienie zadania i o nie kopiowanie go... z dóry dziex:*^^ buziole^_^

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T18:42:37+01:00
Fragment tekstu opowiada o mężczyźnie, który chaił udowodnić osobą w jego otoczeniu, że po jego pokoju chodzi duch. Pewnego razu obmyślił plan. Wraz z kolegami zostawił gąbke i pastę, by następnego dnia zobaczyć slady. Nazajutrz, gdy wszedł do biblioteki zobaczył slady z pasty. Slady biegły w stronę jego pokoju. Wraz z resztą weszli i zobaczyli slady koło jego łóżka. Okazało się, że to były jego slady, ponieważ pasta byłą przyklejona do jego odeszw. Wszyscy zdecydowali ze narrator ich okłamał i jest lunatykiem. Ten mówił, że nie chodził w nocy a duch płata mu figle.

nei wiem czy o to chodziło, ale ja tak to rozmiem :)
98 4 98