Odpowiedzi

2012-08-27T19:36:07+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

GEORG FRIEDRICH HAENDEL  (HÄNDEL)

( ur. W 1685 r. w Halle, zm. w 1759 r. w Londynie )

Niemiecki kompozytor i organista, działający w Anglii.

W wieku 9 lat rozpoczął lekcje gry na organach, klawesynie, skrzypcach, oboju oraz naukę kompozycji. W 1702 roku rozpoczął studia prawnicze, objął też stanowisko organisty w katedrze w Halle. Po roku porzucił studia, zrezygnował z kariery muzyka kościelnego i przeniósł się do Hamburga. W latach 1706-1710 przebywał we Włoszech (Florencja, Rzym, Neapol). W 1712 roku udał się powtórnie do Londynu. Na życzenie króla zorganizował zespół operowy „Royal Academy of Music”. W 1727 roku otrzymał obywatelstwo angielskie. Utrata wzroku w 1752 roku zahamowała jego twórczość kompozytorską. Zmarł w Londynie.

Twórczość:

utwory wokalno – instrumentalne:

-         ponad 40 oper,  22 oratoria (m.in. „Mesjasz” – 1741), dzieła kantatowe, duety, tria, arie, pieśni 

Utwory instrumentalne: dzieła orkiestrowe,  koncerty organowe; suity i inne utwory klawesynowe.

 

 

KRZYSZTOF PENDERECKI

(ur. w 1933 r. w Dębicy)

         Polski kompozytor i dyrygent. Najpierw studiował kompozycję prywatnie, później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był wykładowcą uczelni muzycznych w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Piastował również stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej (1987 – 1990). Posiada wiele tytułów doctora honoris causa różnych uczelni z całego świata. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w której prowadzi klasę kompozycji.

       Twórczość: m.in. „Tren”, „Kwartet smyczkowy”, „Kanon”, „Fluorescencje”, „Pasję wg. św. Łukasza”, „Raj utracony”, „Te Deum” (dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II), „Polskie Requiem”, operę „Czarna maska”.

       

Pozdrawiam.             

1 5 1