Odpowiedzi

2010-03-21T20:12:45+01:00
-wytworzyły liście, które przez swój kształt sprawiają, że powierzchnia transpiracji jest niewielka, ogranicza to utratę wody,
-dzięki pokrywającemu liście wosku, rośliny nagonasienne są w stanie przeżyć długotrwałe okresy zimy,
-pnie są pokryte grubą warstwą kory, chronią w ten sposób przed silnymi mrozami,
-stożkowy kształt koron umożliwia swobodne zsuwanie się śniegu z gałęzi,
7 3 7
  • Użytkownik Zadane
2010-03-21T20:16:32+01:00
Przedstawicielem roślin nagonasiennych jest sosna.Wykazuje ona liczne przystosowania w budowie związane z jej typowymi warunkami życia.
1-sosna ma silnie rozwinięty system korzeniowy palowy,na terenach piaszczystych wytwarza olbrzymi korzeń palowy sięgający do wód gruntowych.Ma także dobrze rozgałęzione korzenie boczne ,które wykorzystują wodę z opadów deszczowych.
2-łodyga sosny to wysoki pień,na szczycie którego znajduje się korona drzewa.
3-łodyga przyrasta na grubość dzięki działalności kambium i fellogenu,szczególnie intensywnie przyrasta drewno,a to przez nawarstwianie się tzw. słojów przyrostu rocznego.
4-korek chroni przed szkodliwymi czynnikami srodowiska
5- w drewnie obecne są cewki /martwe komórki przewodzące wodę z solami mineralnymi /
6-liśćmi sosny są igły,wąskie o małej powierzchni asymilacyjnej.Wewnątrz igły przebiegają 2 wiązki przewodzące oraz występują kanały żywiczne wydzielające żywicę,co ogranicza parowanie.
7 4 7
2010-03-21T21:03:28+01:00
Rośliny nagonasienne wytworzyły igły dzięki którym mogą zachowywać w sobie dużo wody, bo przez igły woda paruje w niewielkich ilościach. Dodatkowo igły te są pokryte woskiem co również sprawia że wyparowywuje z nich mniej wody. Wosk ten również chroni igły np przed niskimi temperaturami przez co nie odpadają one na zimę. Wykształciły również szyszki, które dobrze ochraniają ich nasiona.

22 1 22