Potrzebuje streszczenia (do tekstu poniżej) 10 zdań plis bo to na jutro

Do mędrca ubogiego rzekł prostak bogaty: ,,Szkoda twej pracy, mój mądry sąsiedzie - I żyjesz i umrzesz w biedzie, z nauk mnie ma intraty.
Uczonym zawsze się zdaje, że sław w daleki kraje rozniesie blask ich nazwiska; a moim zdaniem przez wasze mozoły świat i szeląga nie zyska. Gdy biesiaduję z mymi przyjacioły ( a ty nad książką biedzisz się na strychu), ten prawi tamto, tamten owo. Mówim o wszystkim, ale daję słowo, o uczonych ani słuchu. Podporą naszego kraju są obywatele, lecz tylko tacy, co wydają wiele. Wszystko na świecie, mój mości uczony, zawisło tylko od złota potęgi: handel, rzemiosła, wsie, miasta i trony, nawet wy i wasze księgi. Mędrzec mógł był odeprzeć tę mowę zuchwałą, lecz przekonywać głupca, na co to się zdało! Więc mrukną tylko przez zęby : szkoda gęby!. Wkrótce wybuchła wojna w tej krainie, z nią głód, pożoga, zniszczenie, i bogacz w jednej godzinie postradał całe swe mienie. Więc o chlebie żebraczym gdy z głodu przymierał, mędrze owocem swej pracy go wspierał. Półgłówką, co naukę w lekkiej mają cenie, dwie niedługie uwagi zrobić się ośmielę: rozumu nie zastąpią ładowne kieszenie, gorzej umieć za mało niż za wiele

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T20:50:51+01:00
Sory ale albo źle zrozumiałam polecenie albo to zadanie jest tępe bo jak możesz streścić do 10 zdań skoro ten tekst ma chyba 9 ?