Odpowiedzi

2010-04-11T13:56:21+02:00
Ania, tytułowa bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, była kilkunastoletnią dziewczynką o bladej, drobnej twarzy usianej piegami i dużych, błyszczących, zielonych oczach. Była dość wysoka i bardzo szczupła. Miała długie, rude włosy zaplecione w dwa warkocze. Jej uroda nie była olśniewająca, lecz dziecko obradzone naturalnym wdziękiem i urokiem przykuwało uwagę otoczenia i łatwo zjednywało sobie sympatię.
Zachowanie dziewczynki, podobnie jak jej sposób patrzenia na świat, było oryginalne i niepowtarzalne. Nawet w rzeczach na pozór pospolitych widziała niezwykłość. Drzewom i jeziorom nadawała imiona, godzinami zatapiała się we własnym, bogatym świecie marzeń. Skłonność do fantazjowania i marzycielstwa była główną cechą jej natury. Posiadała niezwykłą zdolność wyrażania uczuć poprzez słowa i plastyczne opowiadanie wymyślonych przez siebie historii. Niewątpliwie obdarzona była talentem literackim i aktorskim.
Ania była wrażliwa na piękno. Kochała przyrodę. która stawała się tłem dla jej marzeń. Miała do ludzi życzliwy i przyjazny stosunek. Uważała się za osobę brzydką i bardzo cierpiała, gdy inni podkreślali jak bardzo rude są jej włosy lub zwracali uwage na piegowate policzki. Wówczas stawała się zacięta a nawet opryskliwa, czym obraziła panią Linde.
Bywała uparta, jeśli pragnęła urzeczywistnić własne plany, lecz nie wymuszała niczego na siłę. Potrafiła być posłuszna i zdyscyplinowana, gdy wymagała tego sytuacja, chociaż czasem przychodziło jej to niełatwo. Niechętnie zajmowała się tak prozaicznymi sprawami jak porządki czy gotowanie. W razie potrzeby jednak aby odciążyć Marylę, nieźle radziła sobie z pracą w gospodarstwie. Jej życiowym celem było osiąganie dobrych wyników w nauce. W tej dziedzinie była pilna i ambitna. Miała wolę walki, o czym świadczy rywalizacja z Gilbertem. Odznaczała się niezwykłą inteligencją i błyskotliwością umysłu.
Zachowanie Ani, bez względu na okoliczności,m było spontaniczne i niewymuszone. Nie znosiła żadnych ograniczeń. Mówiła zwykle to, co myślała. Łatwo nawiązywała kontakty z ludźmi. Kiedy coś nie wzbudzało jej aprobaty, szczerze i otwarcie wyrażała swe zdanie.
Myślę, że Ania Shirley była bardzo sympatyczną dziewczyną i chętnie zaprzyjaźniłabym / zaprzyjaźniłbym się z nią bliżej.