Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T20:42:12+01:00
Może te prace mojego autorstwa ci pomogą.
Antygona – charakterystyka

Tytułową bohaterką słynnego dramatu Sofoklesa jest Antygona, córką kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Antygona była siostrą Ismeny oraz Polinejkesa i Etoklesa tragicznie zmarłych w bratobójczej bitwie o władzę. Kreon władca Teb, zarazem wuj dzieci Edypa, zabronił pochówku, Polinejkesa, ponieważ uznał go za zdrajcę.
Antygona była odważną i szlachetna kobietą, ponieważ wiedziała, że jeżeli pochowa brata zostanie skazana na śmierć jednak postanowiła się sprzeciwić i pogodzić ze swoim losem. Miała jasno wyznaczony cel i nawet na chwilę się nie zawahała, co świadczy o jej odwadze i wytrwałości w swoich przekonaniach.
„Z natury ta córka harda po hardym ojcu i niełatwo podda się nieszczęściu.” Bohaterka była pewna swoich racji i uważała, że jej powinnością było pochowanie brata nawet, jeśli w swoim życiu źle postępował. Głównie kierowała się miłością do rodziny, ale równie ważną motywacją była dla niej wiara. Antygona broniła praw boskich, które nakazywały czcić ciała zmarłych by nie sprowadzić na swój ród nieszczęść. Bała się o swoje losy po śmierci: „Wszak zmarłym dłużej musze się podobać niż tym na ziemi, bo z nimi zostanę na wieki.” Dla bohaterki dramatu śmierć była najlepszym wyborem, była świadoma fatum, które wisiało nad jej rodziną i chciała oszczędzić sobie kolejnych cierpień i bólu. Antygona nie wahała się przyznać do winy, kiedy przyłapano na gorącym uczynku, a nawet zarzuciła tyrańskie metody rządzenia Kreonowi i otwarcie nazwała go głupcem. Była dumna ze swojego postępowania, chciała wzbudzić podziw, o który wykazywała zaborczość. „Nie umrzesz ze mną i nie przywłaszczaj sobie, co nie twoje.” Bohaterka dopiero przed śmiercią wykazywała cechy ludzkie. Mówiła o tym, że jest młoda, wiec wiele mogłaby jeszcze przeżyć i martwiła się o dobro swoich najbliższych, ale nie poddała się i w zdeterminowaniu popełniła samobójstwo.

Moim zdaniem postawa Antygony jest wzorem godnym naśladowania, chociaż kieruje się też własnym dobrem, uświadamia, że warto poświęcić życie wyższej idei czy wartościom.

i druga:
W dzisiejszych czasach trudno spotkać literaturę, z której można czerpać mądrość. Moim zdaniem, postawa Antygony bohaterki dramatu Sofoklesa pokazuje współczesnemu czytelnikowi ważne prawdy.
Po pierwsze, jedną z cech charakteryzujących Antygonę jest wytrwałość i upór przy swoich decyzjach, które dziś rzadko są zauważane. Bohaterka ma zamiar pochować swojego brata, nie zważając na zakaz swojego wujka, króla Kreona. Dziewczyna nie zmienia zdania pod wpływem rozmowy siostrą i nie poddaje się wiedząc, jakie będą konsekwencje. Perspektywa śmierci wydaje się jej być lepszym wyborem niż nie oddanie czci ciału zmarłego brata. Zgodnie ze swoim sumieniem realizuje plany i tym samym skazuje się na karę. Postawa Antygony uświadamia, że obecnie większość ludzi nie wprowadza w czyn swoich zamiarów.
Kolejnym argumentem jest odwaga bohaterki. Antygona mogła zaniechać swoje czyny z powodu strachu przed wczesną śmiercią, ale hardo sprzeciwia się prawu ustanowionemu przez władcę, a nawet jawnie krytykuje jego stanowisko. Nie lęka się kary i choć z żalem żegna życie, nie żałuje podjętej decyzji. Bohaterskie poświęcenie dla wyższych celów czy wartości, świadczy o wielkości Antygony. Teraz, heroizm jest rzadko spotykaną cechą, a dramat Sofoklesa może wpłynąć
na postrzeganie świata przez czytającego i skłonić do przemyśleń.
Warto też wspomnieć o przywiązaniu Antygony do więzów rodzinnych. Bohaterka uważa, że jej powinnością jest pochowanie brata, nawet, jeśli w swoim życiu źle postępował. Antygona woli zginąć niż pozwolić, aby bezczeszczono zwłoki jej bliskich. Dziś w małej mierze doceniane są związki krwi, a nawet często są lekceważone, przez co, szacunek do rodzeństwa przestaje być istotny. Postawa reprezentowana przez główną bohaterkę zachęca do dalszych przemyśleń.
Podsumowując tragedia Sofoklesa jest uniwersalna, w współczesnych czasach można odnieść się do wielu aspektów życia i czerpać z niej mądrość.
2 5 2