Odpowiedzi

  • Kapa
  • Początkujący
2010-03-21T21:13:38+01:00
-pompowanie dętki, materaca
- układy hamulcowe (np. samochodów, roweru, tramwaju)
- dmuchanie balonów
- działanie urządzeń pneumatycznych (prasa pneumatyczna)
działanie urządzeń hydraulicznych (układ hamulcowy, podnośnik hydrauliczny, młot pneumatyczny, prasa hydrauliczna)
- pompa hydrauliczna
- hamulce pneumatyczne

UKŁAD HAMULCOWY SAMOCHODU –
- Aby zatrzymać pojazd kierujący naciska nogą pedał hamulca. Układ dźwigni przenosi i wzmacnia siłę nacisku na tłoczki pompy hamulcowej. Pompa tłoczy nieściśliwy płyn hamulcowy przez przewody hamulcowe do zacisków. Tłoczki zacisków naciskają na klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe dociskane są do bocznej powierzchni tarcz hamulcowych. Tarcze są zamocowane do piast kół. W konsekwencji tarcie klocków o tarcze powoduje hamowanie kół jezdnych.

PRASA HYDRAULICZNA:
- urządzenie techniczne zwielokrotniające siłę nacisku dzięki wykorzystaniu zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Tłok pompy o powierzchni S1, na który działa siła F1, wywołuje w układzie ciśnienie p:
Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie to rozchodzi się we wszystkich kierunkach i działa ono także na tłok roboczy o powierzchni S2 wywołując siłę F2


MŁOT PNEUMATYCZNY:
- rodzaj przenośnego urządzenia mechanicznego używanego głównie do prac budowlanych, w drogownictwie, w kopalniach. Działa na zasadzie ruchu sprężonego powietrza, które porusza z duża siłą swobodnie zamocowaną końcówką (najczęściej mającą kształt dłuta), mogącą wykonywać ruch posuwisty i kruszyć różnego rodzaju materiały (beton, asfalt, skały itp.).

W SAMOCHODACH:
- we wszystkich pompach i siłownikach - hydraulicznych i pneumatycznych.
Siłowniki - wspomaganie kierownicy, hamulce, zamki (w centralnym zamku), hamulce.
pompa wodna, pompa olejowa, pompa wtryskowa.

tyle mogę ci pomoc;p