Witam mam do zrobienia 2 pytania z języka POLSKIEGO a dokładnie z ewangelii wg św Łukasza przypowieść o miłosiernym samarytaninie ( Lk 10,25-37:BT)


ODPOWIEDZ NA JEDNO PYTANIE MUSI ZAWIERAĆ PRZYNAJMNIEJ 3/4 FORMATU A5
1. Do jakiej strefy ludzkiego doświadczenia odwoływały się przypowieść ? dlaczego dlaczego Chrystus tak często stosował parabole?
2 .wybierz jedna z z biblijnych przypowieści a następnie opisać znaczenie przypowieść dostarczoną i przenośnią ?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T15:26:58+01:00
1. Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie ma nas nauczyć, że trzeba pomagać innym w potrzebie. Samarytanin okazał osobie potrzebującej szacunek. Nie zostawiajmy ludzi w potrzebie. Musimy okazywać miłosierdzie, tak jak nauczał Jezus. Pomoc ta musi płynąć z serca, musi być bezinteresowna.
Jezus tak często stosował parabolę, ponieważ chciał innym ludziom udowodnić, że można się nawrócić, trzeba pomagać innym itp. Trzeba być dobrym człowiekiem. Chciał również uświadomić ludziom, że kocha on wszystkich takimi jakimi są. A parabole mają nam pomagać w życiu codziennym.

2. Przypowieść o synu marnotrawnym
Znaczenie dosłowne:
Postępowanie starszego brata było bardzo złe. Nie pomagał ojcu, a jego młodszy brat był bardzo pracowity. Miał złote serce, ponieważ poświęcił się tacie i pomagał w gospodarstwie. Myślał, że ojciec bardziej kochał starszego, a on darzył ich tym samym uczuciem. Cieszył się, jak starszy syn wrócił cały i zdrowy.
Znaczenie niedosłowne:
Zawsze mamy czas, aby się nawrócić. Nigdy nie jest zapóźno. Pan Jezus kocha nas takimi jakimi jesteśmy i chce, żeby żyło nam się jak najlepiej.
23 1 23