Odpowiedzi

2010-03-22T09:25:22+01:00
Msc-Data
Cześć!
Na wstepie mojego listu chchiałabym cie serdecznie pozdrowić.
Ja jako uczennica/uczeń jestem zaskoczony/a warunkami pracy dla polskich szkół.Wy jako Anglicy macie badzro pożadne szkoły i z tego co wiem macie także własne szawki, czego u nas nie ma ,a badzo chcielibyśmy zeby było.Wiem tez ,ze niektóre z waszych szkól posiadaja laptopy dla uczniów ,bardzo mi sie to podoba.A jeśli mam coś powiedzieć o mojej szkole to ..... nie ma nawet porownania z waszymi szkołami .
Na tym kończe mój list i myśle ,ze w odpowiedzi na niego napiszesz mi cos wiecej o twojej szkole bo jestem badzo ciekaw co tak jeszcze takiego wspaniałego macie .

-Uczeń polskich szkół(hosse)

pozdrawiam i porosze odpisac mi czy sie podobało :P
2010-03-22T09:39:56+01:00
Hi Jake! (imię możesz wpisać jakie chcesz)

How do you do? I writed to you long ago. I'm sorry but I don't have too much time lately. I expend a lot of time for school and learning.
We have high level in our school , so It's very hard. Teachers are usually nice, but demanding.
However, I think it's good, because students will be most clever. I have gone to this school for a few years and I like it,
but sometimes people makes me nervous, especially younger classes. They always make o lot of noise, run along the
hallways and even fight! I like school sport equipment, we can play tennis, voleyball, basketball. We go to te swimmingpool once of month.
There's a big computer room too. Students can use internet when they need. School building is situated near the park, so I have nice road
to it. Now I have to go. I'm interested how is your school ? Please, Write somthing about it.
Love, .............(imię)