Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-23T16:21:28+01:00
Skawiński siedemdziesięcioletni , zmęczony życiem człowiek- ma za sobą wiele lat tułaczki i bagaż życiowych doświadczeń.Ma postawę żołnierza. Był niegdyś żołnierzem walczącym o o wolnośc Polski, kraju z którego pochodzi. Jest on człowiekiem szukającym spokoju . Dostając posadę latarnika w Aspinwal , wspomina o swoim życiu . Najpierw jako żołnierz walczył o wolnośc swojego kraju . Potem brał udział w bitwach w Hiszpanii, we Francji, w Stanach Zjednoczonych.
Pracował jako kopacz złota w Australii a, a w Afryce był poszukiwaczem złota. W Indiach Wschodnich pracował jako strzelec rządowy. Założył nawet w Kalifornii farmę, ale zniszczyła ją susza.W Brazylii zajmował się handlem z dzikimi plemionami.
Pracując na statku wielorybnika musiał wykazywac się wytrzymałością i zdrowiem.
Moim zdaniem Skawiński jest człowiekiem godnym naśladowania, chociaż jego życie było pełne porażek.


albo

Głównym bohaterem ksiązki pt. Latarnik Henryka Sienkiewicza jest Skawiński, POlak ,żołnierz i tułacz., który prowadzi samotne życie i bardzo przywoązany jest do swojej ojczyzny Polski.
Bohater ma około 70 lat, to człowiek już stary ale czerstwy , wyprostosowany , mający postawę żołnierza. Miał białe wlosy , ciemną karnację i niebieske oczy smutne i zadumane. Skawiński opuścił ojczyznę ponieważ wziął udział w powstanou listopadowym, następnie brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii , pracował w wojsku Napoleona , uczestniczył w powstaniu na Węgrzech oraz w wojnie secesyjnej. Gdy już zakończył pracę jako żołnierz to tułał sie począwszy w Azji , skączywszy w Ameryce Południowej. Był już zmęczony życiem, dlatego wybrał Aspinwall, gdzie został latarnikiem i rozpoczął ciche spokojne życie. Skawiński doskonale odnałazł się w pracy na latarnii, pewnego dnia oprócz zapasów żywności Skawiński otrzymał paczkę z książkami . Znalazł wśród nich Pana Tadeusza. Podczas czytania lektury zapomniał o tym gdzie jest , poczuł się znowu w swojej ojczyźnie, za którą tak bardzo tęsknił i zapadł w sen o Polsce. Niestety tego wieczoru nie zapalił on latarnii za co został zwolnion z posady latarnika i musiał wyruszyć na nowe tułacze szlaki.
POdstawowymi cechami latarnika są na pewno nadzwyczajna obowiązkowość , cierpliwość , sumienność, umiejętność znoszenia samotności i prowadzneie niemal pustelniczego trybu życia . Po latach tułączki po obcyhc krajach tęsknił za bezpieczeństwem i spokojem. Był on człowiekiem honoru , pracowitym , uczciwym, odważnym i szlachetnym. Nie wahał się pomagać potrzebującym , raz nawet oddał rozdał chorym swoje lekarstwa , ryzykując przytym własnym życiem.
Najważniejszą cechą charakteru Skawińskiego była niezłomność . Mimo wileu niepowodzeń nigdy się nie poddawał, bardzo tęsknił za rodzinnymi stronami , a mimo to to dzielnie znosił trudy życia. Był prawdziwym patriotom.Bohater był bardzo wrażliwym człowiekiem , skłonnym do przeżywania porywów uczuć , właśnie dlatego tak duże wywarła na nim wrażenie lektura Pana Tadeusza.
Moim zdaniem, Skawiński to bardzo imponująca postać. Ma wiele pozytywnych cech, najbardziej zafascynowała mnie jego miłość do ojczyzny to jest przykład prawdziwego patrioty , który walczył o niepodległość .Chciałabym tak samo darzyć ojczynę taką miłością jak on. Skawiński to bardzo pozytywna postać i godna do naśladowania.
2 3 2