Odpowiedzi

2009-10-27T22:45:04+01:00
Było mnóstwo starożytnych państw. Wymienię może tylko kilka.

Imperium:
- Perskie,
- Mezopotamskie,
- Sumeryjskie,
- Babilońskie,
- Rzymskie,
- Asyryjskie,
- Egipskie,
- Fenickie,
- Greckie,

I parę innych.
____
Żyzny (urodzajny) półksiężyc - to obszar na Bliskim Wschodzie, gdzie dokonywała się rewolucja neolityczna.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-28T01:28:16+01:00
W starożytnym świece istniało wiele niesprawiedliwości społecznych, tyranii i wyzysku ludności przez władców. Jednak państwa takie jak Persja, Mezopotamia,Egipt czy Grecja są najlepszym przykładem na to, że narodziny wielkich imperiów .
-PERSJA-Panujący tam na przełomie IV i V w. p.n.e. Dariusz był władcą mądrym i dobrym. Powstanie imperium Perskiego przyniosło duże korzyści nie tylko ludności Persji ale także ludom podbitym. Dariusz Wielki stworzył system dobrze funkcjonujący niemal przez dwa wieki. Jest to przykład imperium rządzonego z mniejszą brutalnością.
-MEZOPOTAMIA-starożytna kraina na Bliskim Wschodzie leżąca w dorzeczu rzek: Tygrysu i Eufratu. Na obszarze tym w starożytności rozwijał się szereg kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy (Sumerowie, Akadowie, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci, Chaldejczycy),
-EGIPT-państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt otoczony jest przez Morze Śródziemne na północy i Morze Czerwone na wschodzie; graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.
-RZYM- stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem.Rzym powstał w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Jego mieszkańcy byli prostymi pasterzami owiec (około 800-750 p.n.e.).
-Żyzny Półksiężyc to określenie na nizinne tereny Afryki Północnej, Palestyny aż do Mezopotamii. Były to tereny ciągłych walk i najazdów, tereny, jak sama nazwa wskazuje, żyznych i urodzajnych ziem oraz znanych szlaków handlowych i wojskowych. Na terenie Żyznego Półksiężyca powstawały najstarsze cywilizacje. Do krajów żyznego półksiężyca zalicza się:
-EGIPT
-PALESTYNE
-ASYRIE
-BANILONIĘ
:):)
2 5 2