Odpowiedzi

2010-03-22T14:08:54+01:00
Z twojego prostackiego rozumowania wynika kolego-
mimo,że może i masz wykształcenie wyższe to do
inteligencji sie nie zaliczasz bo przynależność do
inteligencji była i jest kwestią czynu moralnego
a nie tylko wykształcenia.
Są rzeczy których jeżeli nie wyniesiesz z domu
rodzinnego,nie wyssiesz z mlekiem matki to i kilka
fakultetów ci nie pomoże -co najwyżej będziesz
właśnie wykształciuchem

Episkopat powoła zespół do oceny materiałów IPN
Na rozpoczynającym się w piątek w Kamieniu Śląskim trzydniowym zebraniu plenarnym Episkopatu biskupi będą rozmawiać o zespole ds. oceny etyczno-prawnej materiałów zgromadzonych w IPN dotyczących duchownych. Zespół wesprze działającą już przy Episkopacie komisję historyczną. W jego skład wejdą księża i osoby świeckie - prawnicy i etycy. Decyzję o powołaniu takiego zespołu Episkopat podjął w marcu.

Jego zadaniem będzie sprawdzenie raportów komisji historycznej o biskupach pod kątem moralnym. Oprócz materiałów IPN zespół uwzględni także archiwa kościelne. Wraz z werdyktami obu tych ciał sprawy biskupów uwikłanych w przeszłości we współpracę z SB zostaną przekazane do Watykanu. O ewentualnych konsekwencjach zdecyduje papież.
Tymczasem ciągle nie wiadomo, kiedy komisja historyczna zakończy pracę. Planowany termin - październik 2007 - nie jest teraz pewny. Na majowym zebraniu rady stałej biskupi narzekali na współpracę z IPN - dokumenty hierarchów Instytut dostarcza z opóźnieniem. Kościelna komisja zbadała dotąd ponad 20 spraw. W 11 przypadkach IPN zdecydował o nadaniu statusu pokrzywdzonego.

Pierwszy dzień obrad zajmie hierarchom dyskusja o duszpasterstwie młodzieży. Jej efektem ma być specjalna rada ds. młodzieży, którą wkrótce powoła Episkopat.

Biskupi wybiorą też nowego przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu (na miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia, którego kadencja niebawem wygaśnie).

Przewidziano również dyskusję nad nowelizacją statutu Caritas Polska - nadzorowanej przez Episkopat największej polskiej organizacji charytatywnej. Prawdopodobnie biskupi zajmą się zarzutami wobec dyrektora Caritas Polska ks. Adama Derenia - chodzi o stosowanie mobbingu. Niedawno pisała o tym "Rzeczpospolita". Na szykanowanie przez ks. Derenia narzeka wielu pracowników, część z nich z tego powodu zrezygnowała z pracy w Caritasie. Ks. Dereń sprawy komentować nie chce. - Tylko winny się tłumaczy - powiedział KAI.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, w tej sprawie mediował abp Józef Michalik, doprowadzając do ugody między ks. Dereniem a jedną z byłych pracownic.

- Na zebraniu w Kamieniu Śląskim biskupi prawdopodobnie zajmą się tymi problemami - mówi "Gazecie" jeden z hierarchów.

W niedzielę ku czci urodzonego w Kamieniu Śląskim św. Jacka Odrowąża z okazji 750-rocznicy jego śmierci mszę odprawi kard. Józef Glemp, a kazanie wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.
1 1 1